Бажання дізнатися якомога більше цікавого про рідне місто і поповнити наш путівник знову привели мене на екскурсію харизматичного і чарівного екскурсовода Макса Розенфельда. Цього разу екскурсія була на Поділ, що, виявляється, є не тільки в Києві. Власне кажучи, у будь-якому місті, де є річка, автоматично є і Поділ. Річ у тому, що поділ - це низька частина високого берега річки. На харківському Подолі розмістилися всього три вулиці - Кооперативна, Кузнечна і Гамарника, а також кілька провулків, які ми і відвідаємо.

Наш маршрут розпочався на площі Рози Люксембург - визначному для Харкова місці. Історична назва цієї площі - Торговельна. Тут протягом 150 років розміщувався найголовніший міський ринок. На ринку тоді було прийнято торгуватися: на якій ціні з продавцем зійдеться покупець, за таку й купить. Але виявилося, що є люди, які соромляться і не хочуть торгуватися. Тоді якийсь купець Павлов вирішив увести в торгівлю нововведення - фіксовану ціну. Усі думали, що купець збанкрутіє, але він став одним із найбільш успішних крамарів на Торговій площі. Настільки успішним, що навіть збудував тут великий кам'яний будинок, що потім відійшов його синові. Надалі в цьому будинку з'явився найбільш респектабельний готель ХIX-XX ст. - "Гранд-Готель" (уже в незалежній Україні тут було відкрито магазин "Павловський").

У 1830-х рр. площу перейменували в Павлівську. А купець, розбагатівши, став купувати багато землі і придбав велике поле, зараз всім відоме як Павлове Поле. Торгівля на Павлівській площі не припинялася аж до Другої світової війни.

Один із перших міських упорядкованих магазинів, що були побудовані ще на Павлівській площі, перебував і перебуває на місці входу в ЦУМ і його перших двох вікон. Цей магазин належав всесвітньо відомій корпорації початку XX століття. Вони займалися випуском єдиного виробу, відомого і зараз. Корпорація була настільки багатою, що перший хмарочос на Манхеттені належав саме їй. Називалася вона "Zinger" і випускала всесвітньо відомі швейні машинки.

У 1925 р. архітектор Олександр Лінецький прилаштував до цього магазину будівлю ХАТОРГа. Будівлі примикали стіна до стіни, а після реконструкції були поміщені в єдину коробку. Але внутрішнє оздоблення магазинів залишилося недоторканним, і якщо уважно пройтися по ЦУМу, то можна побачити, де закінчувався "Zinger" і починався ХАТОРГ.

Паралельно площі розташувалась вулиця Кооперативна. Але називалася вона так не завжди. Спочатку одним із основних продуктів, якими торгували на площі, було сіно, і вулицю назвали Сінною - для ясності. Поруч із сіном сусідили кузні, і призвело таке сусідство до того, до чого рано чи пізно мало призвести - до пожежі. Після цього кузні було велено терміново перенести ближче до річки. Їх перемістили, і відповідно там з'явилася Ковальська вулиця. А поки усували наслідки пожежі і думали, як усі ці переміщення краще облаштувати, виявилося, що близькість Сінного ринку до річки повинна неминуче перетворити його в ринок рибний. Так, замість сіна, на Сінному ринку стали продавати рибу, а вулиця Сінна стала називатися Рибною. Тут торгували рибою двох видів: з Ростова-на-Дону і з Чугуєва. Це був великий рибний ринок, що існував до війни.

Був рибний ринок у буквальному сенсі "з душком". Таке місце не зовсім підходило для людей респектабельних, тому з будівель тут були переважно нетрі. Із часом на Рибній вулиці був відкритий Центральний робочий кооператив. Тому вирішили, що вулицю Рибну треба перейменувати в Кооперативну. Із такою назвою вона проіснувала буквально пару місяців, після чого прийшла вказівка зверху дати їй ім'я Лаврентія Павловича Берії - наркома внутрішніх справ. Його ім'я вона носила до 1953 року.

Існує міська легенда про те, що, коли Берія вже був заарештований і над ним почався судовий процес, одна мешканка іншого міста написала своїй сестрі до Харкова лист на вулицю "гада і ворога трудового народу" Лаврентія Берії. Тоді в пресі був популярний такий зворот, якщо йшлося про Берію. Випадок дуже показовим для того часу, коли "правильну свідомість" доводилося демонструвати будь-якими способами. У 1953 р., коли Берію розстріляли, вулиця знову стала Кооперативною.

Одним із найбільш відомих об'єктів на Рибному ринку була лазня, яка дала назву Банному провулку. Із цією лазнею було пов'язано дуже багато історій: навколо неї були злочинні кубла, репутація у цього місця була жахливою. Усі кримінальні події на ринку народ, як правило, пов'язував із циганами. Протягом певного часу навіть був так званий "циганський міст", неподалік від лазні. Говорили, що навколо лазні - ціла циганська слобода. Моста циганського вже немає, як і самого рибного ринку з лазнею, а Банний провулок залишився.

Для того щоб якось змінити "карму" цього місця, кілька років тому одне з провідних архітектурних бюро нашого міста побудувало тут найбільш елітний і престижний на той час багатоквартирний будинок, що отримав назву Будинок на набережній. Зараз, за словами Розенфельда, у забудовника досить великі проблеми із продажем квартир. Багато хто пояснює це тим, що будинок був зданий уже в розпал кризи. Хтось говорить, що всьому виною планування квартир: вони не розмежовуються стінами - один великий простір з вільним плануванням.

У нашого ж екскурсовода версія більш оригінальна. Словосполучення "будинок на набережній" стало стійким і пов'язане воно з московським Будинком на набережній. Він був побудований у 1928 р. архітектором Борисом Іофаном навпроти Кремля. Це так званий Будинок Рад. Він повинен був розвантажити московські готелі, до яких були поселені всі видатні номенклатурно-партійні діячі, воєначальники і вчені. Усі вони жили в колишніх номерах, але це було дуже незручно. Уявити собі грізного "червоного" командарма в будуарі з янголятами - завдання непросте. Не відповідав зовнішності, скажімо, Ворошилова інтер'єр дореволюційних декадансних готелів у стилі модерн. До того ж готель місту був потрібен, щоб розміщувати іноземців. Тому було прийнято рішення побудувати перший Будинок Рад. У народі він отримав масу найменувань: "кремлівський крематорій", "братська могила", "розстрільний дім" і безліч інших. Цей будинок став могильником для 2/3 мешканців. Починаючи з 1935 року, а більш масово в 1937-38-х роках мешканців відвозили на Луб'янку, і подальша їхня доля була відома всім. У 1960-ті роки письменник Юрій Трифонов написав книгу "Дім на набережній". За часів Перебудови в цьому ж будинку організували музей-меморіал.

Таким чином, репутація у московського Будинку на набережній вельми специфічна. Але, незважаючи на це, для москвичів і гостей столиці покупка квартири в цьому будинку завжди була чимось украй привабливим, мабуть, кожному хотілося похвалитися тим, що "из нашего окна площадь Красная видна".

Будинок на набережній у Харкові побудований у стилі постмодернізму. Але за загальним образом, настроєм і навіть окремими фрагментами на фасаді він схожий на московський. Чи варто дивуватися, що квартири не продаються?

Якщо пройти Банним провулком і перетнути вулицю Університетську, ви потрапите на вулицю Ковальську, з якою пов'язана одна цікава і смішна історія. Тут знаходилися два водяні млини, називалися вони Барабашовськими. Коли цар Микола І приїхав до Харкова і повинен був проїхати повз ці млини, їх закрили величезною картиною, кажучи сучасною мовою, банером, із пасторальним сюжетом, щоб не шокувати імператора їх непривабливим виглядом. Але, незважаючи на це, Барабашовські млини простояли до початку XX століття. А кузні, що дали назву вулиці, були тут дуже довго - до середини 1930-х рр. Дуже багато будинків на вулиці збереглися без реконструкції.

Ми йдемо далі, на провулок Івана Дубового, що перетинає Ковальську. Назва цього провулка раніше відповідала назві Троїцької церкви, що знаходиться тут же. Ця церква однією з найперших була піддана репресіям в 1930-і рр. До 1991 року провулок був відомий у першу чергу завдяки найсмачнішій випічці в місті. У Троїцькій церкві була облаштована хлібопекарня, якість здоби була настільки високою, що пекарня користувалася популярністю далеко за межами навколишніх провулків. Після розпаду Союзу церкві повернули первісний вигляд.

Половина маршруту пройдена, але попереду ще достатньо цікавих місць. І наступна наша зупинка - будівля караїмської кенаси. Дуже складно визначити, хто такі караїми. Одні кажуть, що це тюркські євреї, інші, що іудеї. Але самі караїми повністю не визнавали іудейських традицій. Місцем їх найбільшого зосередження в Україні був Крим.

Володарі різних часів їх недолюблювали, мабуть, через невизначеність. Спробу з’ясувати їхню релігійну приналежність зробили ще в 1941 році, причому дуже хитро. Коли німці захоплювали територію Радянського Союзу, караїми були визнані євреями і потрапили до розстрільних списків. Крим був захоплений пізніше, ніж Київ, і коли німці увійшли туди, була створена спеціальна комісія, щоб визначити, чи відносяться караїми до євреїв. Для цього був знайдений один єврей - фахівець з іудаїки, якого спеціально звільнили з Бухенвальда, посадили в бібліотеці і сказали: "Поясни нам, євреї вони чи ні". Караїми його попросили окремо, і він довів німецькому командуванню, що караїми не євреї. Його розстріляли, а кримські караїми вижили. Але в Києві, Харкові, Прибалтиці це питання було вирішено на місцевому рівні - їх розстрілювали. Саме тому їх залишилося мало, і зараз найбільша концентрація караїмів - в Ізраїлі.

У Харкові була досить велика караїмська громада, що побудувала свою будівлю на вулиці Ковальській, а потім за проектом архітектора Покровського для них побудували чудову будівлю кенаси. Її історія дуже специфічна, як і всі історії кінця 1920-х рр. Як правило, такі заклади закривалися за ініціативою самих же власників. Комсомольська молодь виступала з ініціативою закрити кенасу та подібні релігійні об'єднання. Караїмській кенасі "пощастило" стати головним міським клубом "Войовничий безбожник". І тільки в 2006 році караїмська кенаса знову була передана вірянам.

Рухаючись за маршрутом далі, ми підійшли до красивої і цікавої будівлі. Побудував її архітектор Гінзбург як житловий будинок, але зараз це лікарня. Він побудував її якраз у перехідний від декоративізму до романтизму період. Спочатку будівля, як і належить, була сірого кольору, але час зіграв з нею злий жарт, і вона сильно "пожвавішало". Чому вона почало "линяти" і ставати червоною, невідомо. Червоного кольору споруда набула років 30 тому.

А ми йдемо до провулку Костюринського. Сергій Костюрін, на честь якого названо провулок, був одним із найуспішніших купців першої гільдії, він, як кажуть, "умів робити гроші". Збагачуючись у сфері торгівлі, він успішно поєднував це з функцією керуючого містом. Костюрін кілька разів обирався на посаду гласного міської думи і кілька разів був міським головою. Дітей у нього не було, тому багато грошей він витрачав на меценатство. Костюріну належали основні вино-горілчані склади виробництва спиртного в місті. Усі знали, що він не приймав у себе в кабінеті міської думи. Він приймав у своїй конторі, що знаходилася у винному погребі. Усі питання вирішувалися легко, але не швидко. Як правило, після засідання міської думи у Костюріна, членів правління розвозили по домівках на возах.

Костюрін доклав руку не до одної важливої будівлі в місті, робив багато пожертвувань, тому його ім'ям назвали цей провулок.

А ми дійшли вже до Харківського мосту. Цей міст неодноразово перероблявся і перебудовувався. Ліва частина мосту символізує дружбу російського і українського народів, а права - дружбу чоловіка і жінки. Із цього приводу існує міський анекдот, що набув гостроти в момент загострення української національної патріотичної самосвідомості: "Ви подивіться, як оцей Стрілець тримає нашого парубка. Він же його як молодшого брата тримає, вони ж не на рівних. Ніби він старший товариш. Це не дружба – це протекторат".
Через таке трактування символу дружби народів були навіть пропозиції прибрати цей пам'ятник, але потім його вирішили залишити.

Залишилося дійти до кінцевого пункту нашого маршруту - площі Руднєва, однієї з найстаріших площ Харкова. Раніше вона називалася Скобелевською. Ім'я Руднєва вона отримала вже в 1919 р. після поховання там останків Н.А.Руднева

Микола Руднєв у 1914 р. вступив до Московського університету, але провчився там менше року, після чого був призваний до армії, у Тульський запасний полк, що "славився" занепадницькими настроями: солдати воювати не хотіли, а рівень дисципліни в полку був украй низьким. У середині 1917 р. Тульський полк був переведений подалі від неспокійного Петрограда - до Харкова. Тоді підпоручик Микола Руднєв узяв керівництво до своїх рук. Цей деморалізований полк прийшов до Харкова вже до проголошення Радянської влади і став основною бойовою групою Червоного гарнізону Харкова, але проявив він себе не з кращого боку. Солдати Тульського полку займалися переважно грабунками, розстрілом офіцерів, які не хотіли віддавати золоті погони, і мародерством. Після того як вони вкотре безчинствували на Кінному ринку, призвідників розстріляли за рішенням трибуналу. У казармах Тульського полку почалися заворушення, коменданта Харкова Павла Кіна і президента Донецько-Криворізької республіки Артема взяли в заручники. Звільнені вони були шляхом значних поступок комітетові Тульського полку.

Поки Тульський полк намагалися якось утихомирити, Руднєв зробив військову кар'єру і став заступником наркома у військових справах Донецько-Криворізької республіки, потім начальником штабу 5-ї Української армії. Коли полк вирішили відправити на фронт, солдати розбіглися. Частини Українського фронту під керівництвом Руднєва були поєднані з групами дезертирів різних полків, щоб таки відправити їх на основний прорив під Царицине. Руднєв разом із Ворошиловим командував обороною Царициного. Білогвардійці в цей час влаштували невеликий, але стратегічно важливий прорив, щоб якось усунути цю небезпеку, туди був відряджений Руднєв. У цій атаці його смертельно поранили. Його поховали там же - у Царициному, але потім перепоховали в Харкові. Могила Руднєва знаходиться якраз на площі, названій на його честь.

Підсумовуючи, хочеться відзначити, що харківський Поділ багатий на красиву архітектуру, тут особливо сподобається любителям фотографії. І незважаючи на те, що Харків не настільки строкатий і яскравий, як деякі туристичні об'єкти України, від цього він не менш привабливий. Його потрібно вивчати і пізнавати, а іноді навіть розгадувати, і тільки тоді місто відкриється у всій своїй красі.

Із іншими маршрутами по Харкову, запропонованими у путівнику "SQ", ви можете ознайомитися тут.