Народний депутат України, засновник Інституту прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії (IHRPEX) Олександр Фельдман запропонував ввести кримінальну відповідальність за ксенофобію й екстремізм. Як повідомили "SQ" у прес-службі нардепа, про це Фельдман заявив під час свого виступу на конференції "Чи є правий екстремізм альтернативою? Відповідь на правий екстремізм в Україні", організованої представництвом Фонду ім.Фрідріха Еберта в Україні спільно зі Східно-Європейським інститутом розвитку.

За словами Фельдмана, в світлі зростання праворадикальних рухів, які на сьогодні стали соціально-політичною реальністю і для України, необхідно ввести заборону на використання "мови ненависті", яка розколює громадськість своїм ксенофобським, екстремістським і расистським змістом.

"Використання "мови ненависті", що припускає провокаційні і ксенофобські висловлювання, в США і Європі визнане злочином і карається за законом. Досить згадати такі викликали суспільний резонанс випадки, як антисемітські заяви Джона Гальяно, за які він був звільнений з модного дому "Dior"; судовий процес і вибачення перед французькою громадськістю президента компанії "Guerlain" Жана-Поля Герлена за расистське висловлювання, відставку президента Гарварда Ларрі Саммерса за сексистську доповідь на конференції. І це лише найбільш гучні прецеденти, крім яких налічується низка менш відомих адміністративних випадків із серйозними штрафними санкціями. Тож я закликаю представників праворадикальних сил до соціальної і політичної відповідальності, інакше стосовно них можуть послідувати інші, більш жорсткі, але дієві заходи - від адміністративних штрафів до кримінальної відповідальності з боку українського законодавства, а також візових санкцій з боку світового співтовариства", - зазначив народний депутат.

Фельдман підкреслив, що зростання праворадикальних настроїв має бути підконтрольним щоб уникнути повторення трагічних уроків історії. "Сподіваюся, що нашому суспільству вистачить почуття відповідальності за майбутнє для того, щоб правий радикалізм не став панівною ідеологією. Я завжди уникав жорстких підходів, воліючи діяти толерантно. Проте бувають ситуації, коли реагувати на обставини можна лише найбільш серйозним і безкомпромісним чином. Щоб уникнути повторення трагічних уроків історії нам уже сьогодні необхідно говорити про внесення змін до законодавчої бази, що регламентує відповідальність і посилює покарання - аж до кримінальної - за подібні злочини проти свого та інших народів", - відзначив Фельдман.

Довідка "SQ". "Мова ненависті", або "мова ворожнечі" - узагальнене позначення мовних засобів вираження різко негативного ставлення до "опонентів" - носіїв іншої системи релігійних, національних, культурних цінностей. Це явище може виступати як форма прояву расизму, ксенофобії, міжнаціональній ворожнечі та нетерпимості, гомофобії, а також сексизму.

Комітет міністрів Ради Європи визначає "мову ворожнечі" як усі форми самовираження, які включають поширення, провокування, стимулювання чи виправдання расової ненависті, ксенофобії, антисемітизму або інших видів ненависті на основі нетерпимості, включаючи нетерпимість у вигляді агресивного націоналізму чи етноцентризму, дискримінації чи ворожості щодо меншин, мігрантів та осіб з емігрантськими корінням.