В українській політиці спостерігається дефіцит державних діячів масштабу Євгена Кушнарьова. Про це 27 січня в Харкові під час засідання круглого столу на тему: "Євген Кушнарьов: ідейно-політична спадщина і наш час" заявив директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" (Київ) Володимир Фесенко. За його словами, Є.Кушнарьов привносив в українську політику ідейність, якої в останні роки українським партіям як раз і не вистачає. "Він мав свою політичну позицію і не боявся її відстоювати, навіть коли це шкодило його людським інтересам. Він був одним з найбільш яскравих регіональних лідерів кінця 90-х - початку 2000-х рр. У цей час Є.Кушнарьов чимало зробив для розвитку місцевого самоврядування, що сам він визначав як модель європейського регіоналізму. Але за це багато хто звинувачував його в федералізмі", - підкреслив В.Фесенко.

Також В.Фесенко процитував заступника голови Адміністрації президента Ганну Герман, яка на початку січня висловила співчуття з приводу того, що у Верховній Раді немає таких яскравих постатей, як Ю.Тимошенко і Є.Кушнарьов. "Це показово, це як кинути камінь у город власної партії, оскільки в ній немає таких людей, які здатні формувати чітку ідеологічну позицію своєї партії, відстоювати її перед суспільством і взагалі пропонувати модель розвитку суспільства. Є.Кушнарьов був політиком із державним мисленням, і зараз таких людей не вистачає", - підкреслив директор "Пенти".

Депутат Державної Думи Росії, директор Інституту країн СНД Костянтин Затулін під час круглого столу зазначив, що він не був близьким другом Є.Кушнарьова, але при цьому є його однодумцем. "Вважаю, що ідея федерального устрою - це вихід для України з одвічної проблеми, чи збережеться вона в нинішньому складі або, не довди Боже, через якісь політичні катаклізми буде розколюватися. Шкода, що нинішнє керівництво української держави відійшло від цих ідей", - підкреслив К.Затулін. За його словами, Є.Кушнарьов був і залишається білою вороною в українській політиці, оскільки багато його ідей колеги по партії не сприймали. "Партія регіонів потребувала того, щоб стати партією, а не збіговиськом начальників, які підтримували свого кандидата і хочуть залишитися на обійманих посадах. Привносячи в партію нову ідеологію, Є.Кушнарьов зробив так, що Партія регіонів стала саме партією. Він був жорстким адміністратором , але запам'ятати його треба як демократа", - підкреслив К.Затулін.

За словами заступника голови партії "Сильна Україна" Костя Бондаренка, Є.Кушнарьов разом з В'ячеславом Чорноволом стояли біля витоків української демократії, хоча й сповідували різні підходи до неї. "В кінці 80-х рр. В Україні утворилося два центри демократизації - у Львові на чолі з В.Чорноволом і в Харкові на чолі з Є.Кушнарьовим, який був одним з ініціаторів демократичної платформи в Компартії і одним з ініціаторів з'їзду демократичних сил у СРСР, який пройшов у Харкові в 1989 р. І В.Чорновіл, і Є.Кушнарьов мали своє розуміння демократії, з яких і сформувалися дві сучасні системи світогляду в Україні - два напрямки розвитку нашої країни, які сьогодні протиборствують", - зазначив К.Бондаренко.

Як повідомив з місця подій кореспондент "SQ", засідання круглого столу продовжується, участь у ньому також беруть російський політолог, депутат Держдуми Сергій Марков, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, радник президента України Дмитро Видрін, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, а також інші українські та російський політологи.

Довідка "SQ". Круглий стіл на тему: "Євген Кушнарьов: ідейно-політична спадщина і наш час" організований Фондом підтримки демократичних ініціатив імені Є.Кушнарьова, Інститутом глобальних стратегій, інформагентсвами "Інтерфакс Україна", "РІА-новини України" і "Status Quo".

Кушнарьов Євген Петрович (29 січня 1951 р. - 17 січня 2007) у період з 1994 до 2007 рр. обіймав посади харківського міського голови, голови Адміністрації президента України, голови Харківської облдержадміністрації, був народним депутатом України.

Є.Кушнарьов 16 січня 2007 р. отримав вогнепальне поранення під час полювання в Ізюмському р-ні Харківської обл., був госпіталізований. 17 січня після декількох операцій помер у лікарні Ізюма.