Переслідування опозиціонерів і колишніх держчиновників з боку влади не є системним явищем і часто має особисті мотиви. Про це 27 січня заявив "SQ" директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" (Київ) Володимир Фесенко, коментуючи арешти колишніх держчиновників.

За його словами, відносини між владою і опозицією стали вкрай напруженими. "Градус цих взаємин зріс за останні місяці, і проявом цього стали і бійка в парламенті, і арешти представників опозиційних сил. Але в арештах я бачу не стільки технологію і системний політичний тиск, а, швидше, зведення рахунків з окремими фігурами, причому тут домінує не стільки політична логіка, скільки особисті мотиви, іноді просто елементарне почуття помсти", - зазначив політолог.

Як приклад він навів кілька гучних арештів. "Скажімо, арешт першого заступника міністра юстиції в уряді Юлії Тимошенко і лідера Української соціал-демократичної партії Євгена Корнійчука. Його партія і він сам на місцевих виборах співпрацювали з Партією регіонів, він не був противником нової влади. З одного боку, формальним приводом для його арешту стало те, що він вилучав газ у компанії "РосУкрЕнерго", з іншого боку існує давній конфлікт між двома групами: у першій - заступник генпрокурора Рінат Кузьмін і заступник глави Адміністрації президента Андрій Портнов, у другій - голова Верховного суду Василь Онопенко і його зять Є.Корнійчук. Ще за Ю.Тимошенко А.Портнов з Є.Корнійчуком боролися за звання головного юриста БЮТ, за контракти, які повинні були йти на користь тієї або іншої групи. Тобто там існують старі особисті конфлікти, і в підсумку Є.Корнійчук опинився у в'язниці. За однією з версій, це ще й спосіб тиску на В.Онопенка, який залишається головою Верховного суду, хоча і при урізаних повноваженнях", - повідомив В.Фесенко.

Схожу логіку він бачить і в арешті екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. "Він заарештовував і нинішнього віце-прем'єра Бориса Колеснікова, і Євгена Кушнарьова. Для багатьох регіоналів Ю.Луценко - це символ "помаранчевого бєспрєдєла", і тут спрацювало бажання поквитатися. Хочу звернути увагу на сумну закономірність: Є.Кушнарьова заарештували в 2005 р. за перевищення влади, за те, що він нецільовим чином використовував кредити на будівництво харківського метро. Зараз у цілій низці кримінальних справ та ж суть, навіть стаття та ж. Ми йдемо по колу, але настав час відмовитися від використання репресивної машини стосовно колишніх держчиновників. Ще одна проблема в тому, що порушень-то багато було при роботі уряду Ю.Тимошенко, і там є, з чим розбиратися. Захід дивує те, що звинувачення з боку влади недостатньо обгрунтовані, і те, що інкримінується тому ж Ю.Луценку, не є приводом, за яким можна заарештовувати. Відкрити справу можна, але навіщо брати під арешт? Те, що робила Генпрокуратура проти Ю.Тимошенко - арешти, допити, - б'є негативно по іміджу України і президента, тому й критика України з боку Заходу різко посилилася", - зазначив В.Фесенко.

Довідка "SQ". Генпрокуратура розслідує декілька кримінальних справ, у яких фігурують чиновники Кабінету міністрів Ю.Тимошенко. Під варту в різний час були взяті Є.Корнійчук, Ю.Луценко, колишній голова Державної митної служби Анатолій Макаренко і нинішній заступник голови митниці, екс-губернатор Дніпропетровської області Віктор Бондар, колишній міністр охорони навколишнього природного середовища Георгій Філіпчук, колишній перший заступник міністра оборони Валерій Іващенко , колишній перший заступник голови НАК "Нафтогаз Україна" Ігор Діденко. Екс-міністр економіки Богдан Данилишин був затриманий у Празі, де він після попросив політичного притулку. Також Генпрокуратура оголосила в розшук колишнього голову Державного казначейства Тетяну Слюз. Окрім того, дві кримінальні справи порушено стосовно Ю.Тимошенко.