Одне з перших питань, які на думку екс-прем'єра, лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко потрібно підняти в новому парламенті, - це відміна Кримінально-процесуального кодексу (КПК), який набирає чинності з 19 листопада. Про це сьогодні розповів журналістам захисник Тимошенко Сергій Власенко.

За його словами, новий кодекс юридично завершує "формування в країні поліцейської держави". Власенко підкреслив, що згідно з новим кодексом громадянину не повідомляють, що стосовно нього порушено кримінальну справу, тоді як за старим КПК людину сповіщали негайно, і вона могла оскаржити в суді початок провадження.

Новий КПК дозволяє збирати докази провини громадянина без його відома - за постановою слідчого, а не за рішенням суду, як це було при старому КПК. Власенко зупинився на розділі 21 нового КПК "негласні слідчі дії", які можуть проводити правоохоронні органи без відома громадянина. За його словами, ці дії розписані в ст. 260 КПК (за якою можна негласно знімати людину на відеокамеру або фіксувати на аудіоносії), 261 (за якою можна накладати арешт на кореспонденцію), ст. 262 (за якіою можна оглядати її без судового рішення), 263 і 265 (за якими правоохоронці зможуть негласно отримувати інформацію з електронної пошти, соціальних мереж і зберігати її. "Доступ до ваших електронної пошти та Фейсбука можна буде отримати негласно за постановою слідчого" , - зазначив Власенко.

За його словами, новий КПК також знижує роль захисника - він може бути присутнім на слідчих діях, але ніяк не може на них впливати.

Довідка "SQ". Верховна Рада прийняла новий Кримінально-процесуальний кодекс України в ніч на 13 квітня.

Прийнятий КПК вводить низку нововведень. Так, згідно з документом, відразу після подачі до міліції заяви заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства і збору доказів, які передбачені на сьогодні. Також змінюється модель ведення судового розгляду. З набранням чинності нового КПК у судовому процесі будуть брати участь двоє суддів і троє присяжних. Переймаючи практику судочинства країн Європи і США, законодавці передбачають застосування суду присяжних при розгляді справ, пов'язаних зі злочинами, покаранням за вчинення яких є довічне ув'язнення.

Також новим КПК запроваджується домашній арешт. Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченої в злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі. Новий варіант КПК покликаний зменшити бюрократизацію кримінального процесу, тому зобов'язує обладнати зали суду для роботи в режимі відеоконференцій і встановлює чіткий перелік оперативно-розшукових дій та порядок їх здійснення. Крім того, КПК передбачає, що захисником може бути тільки адвокат, що перебуває в Єдиному реєстрі адвокатів.