Харківська облрада не планує приймати будь-яких рішень у зв'язку з прийняттям Верховною Радою закону "Про основи державної мовної політики", оскільки облрада ще шість років тому прийняла рішення з цього приводу. Про це повідомив офіційний сайт облради.
Як зазначили в облраді, 3 червня 2006 р. сесія облради прийняла рішення "Про реалізацію конституційних гарантій на вільне використання російської мови в Харківській області і сприяння виконанню зобов'язань України щодо реалізації норм Європейської хартії регіональних мов або мов меншин". "Це рішення було захищене в низці судових інстанцій, і сьогодні позиція облради незмінна: мешканці Харківської області, які в переважній більшості вільно володіють російською мовою і висловлюються за можливість використання її у всіх сферах паралельно з державною, мають на це законне право. Регіональний статус російської мови не є загрозою для розвитку української мови. Це конкретний крок, уже підтриманий на рівні держави, на шляху до спрощення спілкування, розвитку культурної та етнічної самобутності регіонів України", - заявили в облраді.
Оскільки раніше позиція щодо мовного питання була висловлена, зараз немає планів збирати позачергову сесію облради з цього питання, як це вирішили зробити в Харківській міськраді.
Довідка "SQ". Як наголошується в рішенні сесії про конституційні гарантії на вільне використання російської мови в Харківській області від 2006 р., російська мова завжди була і залишається, як свідчать переписи, дослідження та опитування, найбільш уживаною в усіх сферах суспільного життя області. За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 р., 83,1% мешканців області вільно нею володіють, а за результатами дослідженнях 2002 р. 87% харків'ян висловилися за використання в м. Харкові російської мови поряд з державною.
3 липня 2012 р. парламент під головуванням Адама Мартинюка прийняв закон "Про основи державної мовної політики", який закріплює функціонування в Україні регіональних мов, у тому числі російської. Перша спроба розгляду цього документа, ініційованого представниками Партії регіонів, закінчилася бійкою в парламенті. В цілому документ був прийнятий без розгляду та врахування поправок. Після прийняття закону опозиція почала протестну акцію під Українським домом, кілька нардепів оголосили голодування. Спікер Володимир Литвин і віце-спікер Микола Томенко подали заяви про відставку, однак ці питання парламент не проголосував.