Український державний науково-технічний центр "Енергосталь" (Харків) розробив технологію безперервного розливу сталі і конструкцію кристалізатора для отримання заготовок з удосконаленою формою їх поперечного перерізу. Про це повідомив сайт Міністерства промислової політики України. За даними Мінпромполітики, впровадження нової технології дозволить у 1,5-2 рази поліпшити якість поверхні заготовок і їх макроструктури, в 3-3,5 рази підвищити стійкість кристалізатора. Розроблені технології і кристалізатор будуть впроваджені на ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча" (при виробництві слябів), ВАТ "Дніпровський металургійний комбінат" (при виробництві блюмів) і на ВАТ "Єнакіївський металургійний завод" (при виробництві сортових заготовок).

Як відзначили в Мінпромполітики, фахівці "Енергосталі" розробили технологію і техніко-економічне обгрунтування процесу енергозберігаючої прокатки безперервної гарячої стрічки з розплаву. Питомі поточні витрати при роботі на агрегаті безперервного лиття-прокатки зменшуються з 75 дол до 40 дол на тонну.

Довідка "SQ". До складу Українського державного науково-технічного центру "Енергосталь" входять науково-дослідні інститути "Енергосталь" і "УкрНДІМет", проектні інститути "Діпросталь", "Енергосталь" і проектно-конструкторський та технологічний інститут "Металлургмаш", випробувальний центр "УкрНДІМет", науково-технічний і виробничий комплекс з виготовлення екологічного, енергозберігаючого та іншого технологічного обладнання "Енергосталь", Донецька філія і представництво в Москві (Росія).

Інститути "УкрНДІМет" і "Діпросталь" засновані в 1928 р., інститут "Енергосталь" - у1967 р. Центр створений у 2001 р. шляхом злиття НДПІ "Енергосталь" і УкрНІПКТІ "Металлургмаш". У 2004 р. до нього були приєднані інститути "Діпросталь" і "УкрНДІМет".