Меморіально-художній музей І.Рєпіна ініціює створення в с.Осинівка, де народився художник, етнографічного музею просто неба. Про це повідомила "SQ" директор музею І.Рєпіна Світлана Бучаста. За її словами, відтворення середовища життя маленького І.Рєпіна - це завдання-максимум. "Для розуміння витоків творчого таланту художника дуже важливо побувати в тому місці, де він народився. Ніщо не може краще сформувати думку, ніж враження від природи, від людей, які оточували Рєпіна, і від хати, в якій жила його перша кохана дівчина Галинка" , - зазначила С.Бучаста.

За її словами, в цілому в Чугуївському районі є можливість створити цілий туристичний комплекс, пов'язаний з творчістю І.Рєпіна, а також сторінками історії Слобожанщини і Чугуєва. Зокрема, є проекти реконструкції кріпосної стіни, а також продовження реконструкції Школи топографів. Поки що освоєна половина першого поверху з трьох поверхів будівлі. У відремонтованій частині будівлі розміщений зал для виставок і колекція картин лауреатів премії ім.І.Рєпіна. У перспективі - відкриття історичних та краєзнавчих експозицій, а також етнографічних виставок.

Як зазначила С.Бучаста, за нормального фінансування проект створення туристичного комплексу може бути реалізований за п'ять років. Наприклад, для завершення реконструкції Школи топографів потрібно близько 4 млн.грн., і ця сума є цілком посильною для державного та обласного бюджетів. "Є хороші приклади створення туристичних комплексів в інших країнах, наприклад, у Польщі, де спостерігається музейний бум. Там у кожному місті створюють дуже цікаві музеї", - зазначила С.Бучаста.

За її словами, відзначається також підвищення інтересу і до Меморіально-художньому музею І.Рєпіна. Торік музей відвідало більше 25 тис.осіб. "В останні роки потік туристів постійно збільшується. Особливо тішить велика кількість неорганізованих відвідувачів. У нас бувають й іноземці. Але потрібно враховувати, що відвідування залежать від цін на транспортні послуги. Якщо залізниця не дає влітку студентам знижок, ми втрачаємо цих відвідувачів", - зазначила директор музею.

Довідка "SQ". Ілля Юхимович Рєпін народився 5 серпня 1844 р. у м.Чугуєві (Харківська обл). З 13 років навчався живопису в Чугуєві в І.Бунакова, а в 1863 р. вступив до Академії мистецтв у Петербурзі. Серед написаних ним картин - "Бурлаки на Волзі" (1873 р.), "Не чекали" (1884), "Іван Грозний і його син Іван" (1885 р.), "Запорожці" (1891). Помер 29 вересня 1930 р. у своїй садибі "Пенати" в сел.Куоккала (зараз - Фінляндія), там і похований.

Чугуївський Художньо-меморіальний музей І.Ю.Рєпіна підрозділяється на меморіальний будинок-музей І.Ю.Рєпіна і два експозиційні відділи: художню галерею та краєзнавчий музей. Меморіальний будинок-музей І.Рєпіна розташований у маленькому будинку часів військових поселень на колишній Микитинській вулиці (нині - Рози Люксембург, 8), де з жовтня 1876 р. до вересня 1877 р. жив Ілля Юхимович Рєпін з сім'єю. Основна увага в експозиції меморіального музею приділена Чугуївському періоду в житті і творчості І.Ю.Рєпіна, а також тісним зв'язкам художника з України, які не переривалися протягом усього його життя. Невеликі, але змістовні експозиції розповідають про дитячі роки майстра.

У Чугуєві з 2000 р. проходять рєпінські пленери, які покликані популяризувати рєпінські традиції реалістичного мистецтва в творчості сучасних художників і сприяти перетворенню міста на центр розвитку образотворчого мистецтва. За підсумками пленеру художникам вручається премія ім.І.Репіна, яка у 2011 р. була відроджена рішенням Харківської облдержадміністрації та Харківської облради.