Четвертий українсько-російський економічний форум може пройти в Харківській області. Про це 24 листопада під час засідання Ради вітчизняних та іноземних інвесторів заявив голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін. За його словами, форуми проходитимуть щороку на території двох держав по черзі: другий україно-російський економічний форум пройшов недавно в Донецьку, третій пройде в Нижегородській області Росії. "Якщо ми будемо готові, то я буду пропонувати у 2013 р. провести форум у Харкові", - заявив губернатор.
За його словами, форуми залучають до регіону інвесторів. Окрім того, Рада вітчизняних та іноземних інвесторів області планує порадитися зі 100 найбільшими світовими інвестиційними компаніям з приводу того, що потрібно зробити, щоб компанії відкрили свої представництва в Харківському регіоні. "В Україні з 25 провідних інвестиційних компаній світу представлена тільки одна. У Росії таких компаній сім. Влада повинна створити комфортні умови для поліпшення інвестиційного клімату. У країні будуть раді інвестиціям у розвиток інфраструктури, у створення нових виробництв", - зазначив М.Добкін.
Він також повідомив, що чекає від Харківської торговельно-промислової палати активізації роботи в сфері залучення інвестицій до регіону, як це роблять торговельно-промислові палати в розвинених країнах. "Якщо керівництво палати не змінить своєї політики, то облдержадміністрація буде вимушена втрутитися в роботу цієї інституції", - зазначив губернатор.
Заступник голови ХОДА Юрій Сапронов відзначив, що на промисловий сектор області припадає 15% прямих іноземних інвестицій, а на фінансовий - 67%. "Ще один приклад "інвестицій із секретом": іноземні компанії купують у селян право оренди земельних паїв, але при цьому не розвивають інфраструктуру на селі", - зазначив віце-губернатор.
Він розповів, що до пріоритетів розвитку області буде включений кластер легкої промисловості. Зараз легка промисловість працює переважно "в тіні". У майбутньому кластер легкої промисловості поповнить бюджет області і створить легальні робочі місця. "Саме в цій сфері ми виробимо дієві механізми роботи "єдиного вікна" для інвесторів, подолаємо проблему взаємодії дозвільних органів, продемонструємо відкритість області для прямих іноземних інвестицій", - заявив Ю.Сапронов.
Як повідомив директор міжнародної інвестиційної компанії "SigmaBleyzer" Вадим Бодаєв, основна проблема України в тому, що залучення інвестицій не стало одним з основних інструментів вирішення проблем держави. Інвестори не отримують відповіді на питання – чи не втратять вони тут свої гроші. У зв'язку з цим намітився відтік інвестицій з країни, тому що все більше інвестицій приходить з офшорних зон.
У цілому, за словами В.Бодаева, вважається, що інвестиційний рейтинг регіону не може бути вищий за рейтинг держави, але в той же час регіональний чинник має значний вплив на рішення інвесторів. "Якщо є прогресивне керівництво, яке розуміє значення інвестицій, то можна багато чого зробити для їх залучення. Крім того, потрібно налагодити зв'язок регіонального та Національного агентства з державних інвестицій, що дозволить зробити область майданчиком для впровадження щільних інвестиційних проектів", - зазначив В.Бодаєв .
Як повідомив голова правління АТ "ФЕД" (Харків) Віктор Попов, для подолання кризи різні країни створюють різні інноваційні структури - IT-парки, технопарки. Крім того, помітні руху з боку власників капіталу, які починають усе більше уваги приділяти високотехнологічним венчурним проектам. У Росії вже більше 150 венчурних фондів із загальним капіталом понад 14 млрд.дол. У Франції у 2010 р. венчурні фонди інвестували проекти на 80 млрд.євро. В Україні поки інфраструктури активного створення венчурних фондів немає.
Довідка "SQ". До Ради вітчизняних та іноземних інвесторів входить 38 осіб - представники регіональної влади, організацій інфраструктури, науки, компаній-інвесторів або регіональних і національних бізнес-асоціацій. Рада буде працювати в рамках низки програм, ініційованих ХОДА. У їх числі - підписання на третьому міжнародному економічному форумі "Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи" меморандуму про співпрацю з Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України, включення проектів "Технополіс "П'ятихатки", "Село майбутнього", "ІТ-парк "Інтеллектроніка" до роуд-шоу у 16 фінансових центрах світу, відпрацювання на практиці кластерної моделі підвищення конкурентоспроможності регіону, створення першого в Україні наукового парку "ФЕД" і українсько-російського технопарку "Слобожанщина", а також визнання проекту "Технополіс "П'ятихатки" складової національного проекту "Місто майбутнього".