Фонд держмайна України (ФДМ) опублікував список активів, які пропонується виставити на продаж у 2013 р., серед них - 75,22% акцій ВАТ "Турбоатом" (Харків). Про це повідомило видання "Коммерсант". У прес-службі ФДМ пояснили, що це попередній список, який ще має бути схвалений Кабміном. Проте джерело газети в фонді зазначило, що саме уряд наполіг на включенні активу до цього списку.

За даними "Комерсанта", в Міненерго повідомили, що приватизація "Турбоатому" пов'язана з бажанням уряду створити сприятливі умови для переговорів з Росією про зниження ціни газу. "Ми намагаємося змінити хід переговорів з "Газпромом" і для цього пішли назустріч російським колегам як відносно Митного союзу, так і в частині продажу підприємств, які цікавлять російську сторону", - пояснив співрозмовник видання.

Нагадаємо, минулого тижня гендиректор концерну "Силові машини" (Росія) Ігор Костін заявив, що має намір конкурувати за українське підприємство з держкорпорацією "Росатом", якщо "Турбоатом" буде виставлений на продаж. "Ми уважно стежимо за розвитком ситуації навколо приватизації цього активу. Ми оцінюємо "Турбоатом" як міцне підприємство з пристойними оборотами. У них є недозавантажені потужності, ми віддаємо їм частину замовлень невідповідальної продукції на умовах кооперації, вони влаштовують нас за ціною", - заявив Костін. Раніше про інтерес до купівлі "Турбоатома" заявляв "Росатом". Зокрема, обговорюється створення українсько-російського спільного підприємства у сфері енергетичного машинобудування, до якого може увійти харківське підприємство.

Джерело "Комерсанта" в групі "Енергетичний стандарт" Костянтина Григоришина теж підтвердило інтерес групи до активу. "Ми розглядаємо можливість приватизації заводу", - повідомили в групі.

Старший аналітик ІГ "АРТ-Капітал" Олексій Андрійченко повідомив, що, виходячи з капіталізації "Турбоатома" на українській біржі, справедлива вартість державного пакета може скласти 1,13 - 1,16 млрд.грн. "Турбоатом" минулого року працював з рентабельністю у 34%. Це досить високий показник для підприємств машинобудівної галузі, де хорошим рівнем вважається 15-20%", - пояснив Андрійченко. Для порівняння: миколаївське ДП "Зоря" - "Машпроект" у 2011 р. отримало 7% рентабельності, сумське НВО ім. Фрунзе - 0%.

За словами аналітика, фактично держава йде на продаж "Турбоатому" для вирішення поточних проблем - дефіцит бюджету в 2013 р. складе 50,5 млрд.грн. "Але для економіки країни вигідніше зберегти державний контроль над заводом - підприємство щороку приносить прибуток (цього року він повинен становити 100 млн.грн.)."Турбоатом" далеко не єдине підприємство, яке держава вирішила виставити на продаж. У вересні уряд виключив зі списку підприємств, що не підлягають приватизації, 1 тис. 200 компаній, у тому числі ключові енергетичні підприємства, шахти і спиртзаводи", - повідомив Андрійченко.

Довідка "SQ". ВАТ "Турбоатом" спеціалізується з виробництва турбін для теплових, атомних і гідроелектростанцій, парогазового й іншого енергетичного обладнання. Дохід компанії у 2011 р. склав 1,4 млрд.грн. (+36,7%), чистий прибуток - 427,3 млн.грн. 75,22% акцій заводу належать державі, 14% володіють компанії, афільовані з "Енергетичним стандартом" Костянтина Григоришина, 5% - російський концерн "Силові машини".