Харківський бізнес під час війни зіткнувся з низкою проблем. Голова Координаційної ради Європейської бізнес-асоціації (ЕВА) Харків Ігор Балака в
За оцінкою Балаки, основні сектори, на які спиралася економіка міста до війни (IT, освіта, торгівля, промисловість, агровиробництво), працюють тепер лише на малу частину свого потенціалу. Детальніше про це - тут. У Харкові зараз найнижчий індекс бізнесу серед великих міст України: він становить 1,62. Для порівняння в Дніпрі - 2,25, Одесі - 2,47, Львові - 2,64. Водночас у довоєнному 2021 році індекс Харкова був значно вищим - 2,7.
Серед основних проблем бізнесу експерт виділяє п'ять.
1. Логістичний глухий кут
Через масштабну війну місто, на думку Балаки, дедалі більше стає логістичним глухим кутом. Зараз Харків не є ні транспортним, ні бізнес-хабом.
2. Проблеми з податками
Є проблема з місцевими податками та платежами, а саме орендою та платою за землю. Це пов'язано з тим, що у 2023 році Харків не внесли до переліку територій, де ведуться активні бойові дії. Усі податки та платежі підприємці мають сплачувати в повному обсязі. Десятки харківських бізнесменів, повідомив Балака, кажуть, що орендні платежі або плата за землю в них зараз перевищують надходження від бізнесу, тому підприємцям часто простіше взагалі закрити підприємства.
3. відносини з природними монополіями
На думку Ігоря Балаки, комунальники не завжди йдуть назустріч бізнесу. Експерт наводить такий приклад: коли Харків був під постійними обстрілами, деякі кафе працювали як волонтерські хаби і годували людей безкоштовно. Після цього власники цих закладів отримали рахунки на 200 тис. грн. за світло. Вони звернулися в обленерго з проханням реструктурувати платежі на два роки або на рік, але отримали відмову, а світло їм відключили.
4. відсутність компенсацій
Немає механізму компенсації за втрачене або пошкоджене майно для юридичних осіб. Компенсацію можуть отримати тільки фізичні особи. Частина приватних підприємств постраждала від обстрілів, але на відновлення бізнесу у власників грошей немає.
5. Проблема з кредитуванням
У харківських бізнесменів "практично не залишилося підшкірного жиру", тобто власних обігових коштів, щоб відновити роботу, а банки їх не кредитують. Міжнародні донори не реалізують грантові програми на територіях, від яких до лінії фронту менше 70 км. А від Харкова до кордону з РФ - менше 40 км.
"Ощадбанк" і "Приват" стверджують, що нарощують обсяги кредитування в Харківській області, але, за оцінкою Балаки, переважно йдеться про реструктуризацію старих кредитів, які подаються під виглядом нових. Приватні банки практично нікого не кредитують, оскільки для них Харків - це територія, пов'язана з дуже великими ризиками.