У селі Новоселівка під Новою Водолагою з'явилося ще одне лавандове поле. Лаванду вирощують місцеві підприємці Алла та Дмитро Кущ,
Під час відкриття поля у 2023 році проводився збір коштів на допомогу ЗСУ. Вдалося зібрати 51 тисячу гривень, щоб купити автомобіль для бійців 92-ї бригади.
Після початку агресії, розповіла Алла Кущ, підприємці думали виїхати з Харківської області, але вирішили залишитися і займатися волонтерством, допомагати військовим. Вони познайомилися з місцевими волонтерами та об'єднали зусилля:
"Перші 100 бронежилетів я з Дніпра привіз. Потім ми координувалися: шили самі, виготовляли жилети з плитами - 300 штук, потім - каремати, спальники відшивали, подушки, намети. Одне село - пиріжки робить, інтернат - біляші, ще щось, каші. І так раз на тиждень, двічі на тиждень у нас стабільно щось їде, обов'язково військовим. Були і прилади нічного бачення, і тепловізори, і квадрокоптери", - розповів Дмитро Кущ.
Лаванодове поле Алла та Дмитро Кущ почали створювати чотири роки тому.
"Це поле ми висаджували самі вручну. Це була моя мрія... Ми почали шукати місцевість, щоб висадити поле. У нас на той момент не було нічого для реалізації: ні землі, ні машини. Півроку шукали, у мене в голові була картинка, чого я хочу, і знайшли - я в це місце закохалася. З нуля все зробили", - розповідає Алла.
Зараз у підприємців уже 7 тис. кущів.
На поле приїжджають туристи. У 2022 році підприємці вирішили не припиняти екскурсійну роботу. Для військових відвідування лавандового поля було безкоштовним. У 2023 році 10% прибутку з відвідувань передаватимуть на потреби армії.
Лаванда цвіте протягом чотирьох тижнів. Потім її зрізають і переробляють. Підприємці виробляють гідролат, органічну косметику, авторське морозиво, лавандові напої - мохіто, чай, лавандову каву.
Поле планують розширювати. Зараз тут - 70 соток, а буде 2 гектари (200 соток). У перспективі - створення лавандового парку.
Лавандове поле на Харківщині не єдине. Таким самим бізнесом займаються Геннадій та Ольга Гончарови в селі Леб'яже Чугуївського району. Їхнє поле сильно постраждало під час бойових дій, але зараз його відновлюють.
Лаванда - квіткова рослина блакитного, фіолетового, рожевого або білого кольору. Включає 47 видів, росте на Канарських островах, у північній і східній Африці, в Австралії, на півдні Європи, в Аравії та в Індії. Але культурні форми вирощують у садах по всьому світу.
Лаванду використовують у медицині як антибіотик, спазмолітик у разі мігрені, шлункових кольок, серцево-судинних захворювань, ангіни, нервових розладів, у разі опіків, рослина має заспокійливі властивості в разі безсоння, втоми, тривожних розладів. У косметології використовують при виробництві декоративної та лікувальної косметики. Також лаванда може стати в пригоді в кулінарії - для приготування салатів, смаженого м'яса, риби, грибів.