У Харкові поширюються шахрайські "попередження" про відключення газу без попередження, якщо споживач не проведе обстеження димових та вентиляційних каналів (ДВК). Такі "приписи" не містять жодних реквізитів організації, що нібито надає послуги.
Харківська міська філія "Газмережі" наголошує, що її фахівці не мають відношення до цих оголошень і не надають послуг з обстеження димових і вентиляційних каналів. "Газмережі" закликають не довіряти сумнівним "попередженням" і завжди перевіряти посвідчення осіб, які приходять для обстеження газового обладнання.
Перевіркою та ремонтом димоходів і вентиляційних каналів займаються спеціалізовані організації, які мають на це відповідні дозволи. У разі непридатності ДВК за актом обстеження, газова компанія тимчасово припиняє газопостачання до усунення несправності. Поновлюється воно після надання актів про усунення проблем.
Припиняти та відновлювати газопостачання в Харкові має право виключно міська філія "Газмережі". Її працівники одягнені у спецформу і мають посвідчення з печаткою.
Відповідальність за своєчасну перевірку ДВК несуть власники чи наймачі приміщень. Особливу увагу на стан димоходів слід звертати наприкінці та перед опалювального сезону, адже порушення тяги може призвести до отруєнь чадним газом.
Навіщо перевіряти димоходи
Чадний газ, що накопичується в оселі через несправні димоходи або не працюючу систему вентиляції, смертельно небезпечний для людей. Цей газ не має запаху, тому людина не одразу відчуває небезпеку.
- при концентрації чадного газу у приміщенні 0,1% - через годину людина починає відчувати головний біль, запаморочення, втрачає свідомість;
- при концентрації 0,5% — смертельне отруєння людини може статись за 20-30 хвилин;
- при концентрації чадного газу 1% — після декількох вдихів людина втрачає свідомість, через 1-2 хвилини людина отримує сильне або смертельне отруєння.
При визначенні виконавця робіт із перевірки димоходів варто перевірити:
- наявність дозволу в обраної організації на перевірку димовентканалів;
- наявність службових посвідчень у працівників обраної організації, що виконуватимуть роботи;
- затверджений перелік робіт та кошторисну вартість робіт.
Терміни перевірки димоходів
- димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно, - не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік - два рази на рік (навесні і восени);
- димоходи опалювально-варильних печей - не рідше ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;
- димоходи від газових проточних і ємкісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит - не рідше ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві - з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону). Вентиляційні канали перевіряються одночасно з димовими.