У сучасному світі речі часто стають маркерами соціального статусу чи достатку. Дорогі бренди, нові гаджети чи модний одяг роз’єднують тих, хто може собі їх дозволити, і тих, хто не може. Водночас цей культ споживання спричинив вироблення такої кількості речей, що їх уже вистачить на кілька поколінь уперед. Це створює реальну загрозу екологічн…
Росіяни вербують дітей для здійснення диверсій у Харківській області. Про це повідомили «Факти ICTV» із посиланням на прокуратуру.
Харківським правоохоронцям відомі 24 дитини, які виконували завдання російських спецслужб:
передавали місця дислокації ЗСУ;
підпалювали автомобілі військових;
влаштовували диверсії та терак…
Україна сьогодні переживає один із найскладніших періодів своєї історії: війна руйнує міста, мільйони людей стали переселенцями, а суспільство живе в постійній напрузі. Емоції - страх, гнів, відчай, надія - домінують і в повсякденному житті, і в медіапросторі. ЗМІ часто підігрівають ці почуття, будуючи свої матеріали на емоційній хвилі, що може пра…
"Доступні ліки" недоступні: жителі Харківської області погасили тільки 14% рецептів
Жителі Харківської області погасили тільки 14% рецептів за програмою "Доступні ліки", повідомили в Національній службі здоров'я України (НСЗУ).
Проблеми виникають у пацієнтів із сільської місцевості. У містах було погашено 90% виписаних рецептів; у селищах міського типу - 71%. У селах області - лише 14%: із 59,3 тисяч виписаних електронних рецептів жителі сіл Харківської області отримали ліки лише за 8,2 тисячами.
Основна причина цього - велика відстань до аптек. У Харківській області 872 аптеки є учасницями програми "Доступні ліки". Середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки-учасниці програми становить 5,5 км.
Загалом, за даними голови НСЗУ Наталії Гусак, від початку 2023 року жителями Харківщини виписали 723 тисячі е-рецептів. Погашено 576 тисяч - 79,7%. Це один із найнижчих показників по країні.
За погашеними рецептами аптеки області вже отримали 215,5 млн грн від НСЗУ.
Які ліки можна отримати?
За програмою "Доступні ліки" можна отримати медичні препарати:
від серцево-судинних захворювань;
від діабету 2-го типу;
від цукрового та нецукрового діабету;
від бронхіальної астми;
від епілепсії;
від розладів психіки та поведінки;
від хронічного обструктивного захворювання легень;
від хвороби Паркінсона;
імуносупресивні препарати.
знеболювальні для паліативних хворих;
тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові.
Загалом у переліку наразі - понад 500 найменувань препаратів.
Як отримати е-рецепт?
Для того, щоб отримати препарати за програмою "Доступні ліки", лікар має видати електронний рецепт. Залежно від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю:
пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребує препаратів для знеболення і тест-смужок для визначення рівня глюкози в крові, - мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;
пацієнтам із нецукровим і цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування в ендокринолога;
пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог або психіатр. За наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування рецепт може виписати лікар первинки;
пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.
Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). Залежно від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій мобільний номер із таким текстом: "Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ".
Також пацієнт може попросити лікаря надати довідку, яка міститиме номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарський препарат. Така довідка не є електронним рецептом і має лише інформаційний характер.
Термін дії рецепта - 30 днів.
Як отримати препарати?
Щоб отримати ліки, потрібно звернутися в одну з аптек, яка бере участь у державній програмі. Усі аптеки, які долучилися до програми, мають наліпку "Доступні ліки" або "Інсуліни".
В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер і код електронного рецепта або пред'явити інформаційну довідку.
Дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками, можна:
за номером гарячої лінії НСЗУ 16-77 у робочі дні з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 до 16:45 (у п'ятницю);