У Харківській області можна зустріти небезпечну гадюку Нікольського. Про це
У квітні та травні по країні було зареєстровано 31 звернення по медичну допомогу через укуси отруйними зміями. Серед постраждалих - троє дітей до 17 років.
Які отруйні змії мешкають в Україні
На території України мешкають кілька видів отруйних змій.
►Гадюка Нікольського. Зустрічається в Харківській, Одеській, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Полтавській, Донецькій, Сумській, Луганській та Чернігівській областях. Ця змія отримала назву на честь відомого зоолога першої половини ХХ століття Олександра Нікольського.
►Гадюка звичайна. Її можна зустріти в Карпатах, Поліссі. Мешкає в лісостепу, а також поблизу галявин, боліт, берегів водойм, на луках, у долинах річок і озер на межі з лісами, зокрема, біля доріг.
►Гадюка степова. Вона зустрічається в степах і лісостепах України, частіше - на Лівобережжі. Також цей вид можна побачити в степах і на схилах Кримських гір.
Зазвичай гадюк можна розпізнати за зигзагоподібним візерунком на спині. Також потрібно звертати увагу на розміри. Здебільшого гадюки є невеликими. Характерна ознака - вертикальна форма зіниць.
Правила безпеки
Якщо плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути змії, обирайте відповідний одяг:
- високі черевики;
- довгі штани зі щільної тканини, які варто заправити в черевики.
Слід дотримуватися простих правил безпеки:
- якщо побачили змію, не наближайтеся до неї, не робіть різких рухів, краще почекайте, поки змія відповзе сама;
- перевірте місце відпочинку - перед тим, як сісти на колоду, камінь або траву, постукайте по них палицею: це допоможе відігнати змію з укриття й уникнути контакту з нею.
Якщо вкусила змія
Якщо вкусила отруйна змія, то потерпілого потрібно якнайшвидше доставити в найближчу лікарню або медпункт.
Якщо ви перебуваєте у віддаленому місці, надайте першу домедичну допомогу людині самостійно. Для цього виконайте такі кроки:
- перемістіть людину в зручне положення, забезпечте їй мінімум рухів;
- звільніть місце укусу від взуття, одягу або прикрас;
- під час транспортування до медичного закладу зафіксуйте кінцівку в піднятому положенні за допомогою шини або підручних засобів;
- місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином і накласти пов'язку, що злегка здавлює кінцівку;
- потерпілому також можна дати 1-2 таблетки від алергії, якщо вони є.
Варто пам'ятати: не такий небезпечний укус змії, як ускладнення, які він може спричинити. Підвищений ризик ускладнень після укусу є в людей, які мають хронічні захворювання або індивідуальну реакцію.
Чого не слід робити, якщо вкусила гадюка:
- не висмоктуйте отруту - це може призвести до алергічної реакції та набряку верхніх дихальних шляхів у вас;
- не накладайте джгут - такий крок може спричинити локальний некроз тканин і гангрену в потерпілого;
- не припікайте рану - це не допоможе нейтралізувати отруту змії, що глибоко проникає під шкіру потерпілого, а завдасть лише шкоди здоров'ю та болю потерпілому.
- не пропонуйте алкоголь - він може діяти як стимулятор, що прискорить кровообіг і швидше поширить отруту по організму потерпілого.