В Україні продовжується мобілізація до ЗСУ. Військовозабов’язаними є всі чоловіки у віці від 18 до 60 років, які придатні для служби за станом здоров’я. Про те, як зараз проходять мобілізаційні заходи, хто має право вручати повістки, з якого віку відправляють на фронт, чи будуть мобілізовувати жінок, – розповів в інтерв'ю “РБК-Україна” начальник служби зв'язків з громадськістю командування Сухопутних військ Володимир Фітьо.
Хто може вручати повістки
Існує кілька законних способів вручення повісток для проходження медичної комісії та уточнення своїх військово-облікових даних. Їх можуть вручати:
- представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);
- керівники підприємств усіх форм власності;
- представники ЖЕКів та ОСББ;
- селищні голови;
- старости і представники територіальних громад.
Якщо повістку поклали у поштову скриню
Повістка, яку поклали до поштової скриньки, ні до чого не зобов’язує громадянина, оскільки її потрібно вручати особисто в руки. Але, вважає військовий, якщо повістку поклали до скриньки, то свідомий громадянин піде до ТЦК.
Чи законне вручення повісток у ресторанах і спортзалах
В останній час резонанс у соцмережах викликали відео, де представники ТЦК разом із правоохоронцями ходять по ресторанах і спортзалах.
Фітьо каже, що це повністю законно. Спортзал і заклади харчування – це громадські місця. А робітники ТЦК можуть вручати повістки у будь-яких громадських місцях.
Хто такий ухилянт
До ухилянтів, каже Фітьо, можна відносити тих, хто не виконує нормативні акти про мобілізацію - наприклад, не стає на облік.
Якщо військовозобов'язаний громадянин чоловічої статі змінив місце проживання - наприклад, переїхав з Києва до Львова, - то він повинен у семиденний термін стати на облік до місцевого ТЦК.
Якщо людина не стає на облік до нового ТЦК чи не оновлює свої дані, то можна вважати, що вона намагається уникнути мобілізації.
Зараз для уточнення даних громадян викликають повістками.
В Україні є електронний реєстр військовозобов'язаних "Оберіг". Але на даний момент він ще не синхронізований з іншими державними реєстрами.
Що змінить запуск реєстру
Коли буде прийнято відповідний законопроект і реєстр запрацює, то в більшості випадків потреба в заходах оповіщення – врученні повісток - просто відпаде, тому що будуть синхронізовані різні існуючі бази даних.
“Ми будемо бачити, наприклад, що громадянин був зареєстрований у Києві, але зараз він працює у Львові, тому що податок з його зарплати – ПДФО – сплачується у Личаківський район міста Львова. Відповідно, тоді буде просто звернення до власника його підприємства будь-якої форми власності про те, що цьому громадянину необхідно з'явитися у Личаківський ТЦК міста Львова. І керівник підприємства буде зобов'язаний особисто доставити даного військовозобов'язаного до ТЦК та СП”, - розказав військовий.
Електронний реєстр військовозобов'язаних "Оберіг" дозволить економити значні людські і транспортні ресурси. Зараз багато людей і транспорту задіяні саме не вручення повісток. Усі питання з відвідуванням спортклубів, ресторанів, здійсненням оповіщення на блокпостах відразу автоматично відпадуть.
Що означає перша повістка
У певної категорії чоловіків є страх відвідування ТЦК. Вони думають, що перша повістка – це відразу відправка на фронт.
Військовий наголосив, що перша повістка означає, що треба лише з'явитися в ТЦК, щоб оновити свої дані, пройти медичний огляд. Далі буде встановлено, чи потрібні бійці за тією військовою спеціальністю, яку має прибувший до ТЦК. Якщо так, то буде надана друга повістка.
Отримали повістку: що далі
Військовозабов’язаний, якого мобілізують, проходить кілька етапів.
- отримання повістки;
- візит до ТЦК з усіма необхідними документами;
- проходження медичного огляду;
- якщо людина потрібна в армії, то вона отримує другу повістку, яка вже є мобілізаційним розпорядженням;
- потрібно з’явитися за вказаними місцем та датою з необхідним переліком документів та речей;
- відправка в навчальний центр;
- базова військова підготовка;
- бойове злагодження;
- відправка до військової частини.
Причини для відстрочки
Існує кілька причин для отримання відстрочки:
- військовозобов'язаний має трьох неповнолітніх дітей;
- військовозобов'язаний доглядає за неповносправними батьками;
- неналежний стан здоров’я;
- навчання в учбових закладах.
Якщо у військовозобов'язаного є якась з цих умов, він має особисто проінформувати про них свій ТЦК і надати документі, що дають право на відстрочку.
Студенти раз на рік мають подавати довідки про те, що вони навчаються на денній формі у певному виші. Вони мають це все робити особисто.
Чи можуть вручати повістки 18-річним
Приписка до призовних дільниць відбувається з 17 років, ще коли юнаки навчаються в школах: вони проходять первинний медичний огляд і, відповідно, вже стають на військовий облік у своїх ТЦК. Для вступу у вищі навчальні заклади, заклади середньої технічної освіти необхідно мати приписне свідоцтво. Повістку можуть вручати людям з 18 років. Вони з'являються у свій ТЦК СП, показують довідку про навчання або приходять з приписним свідоцтвом.
Чи відправляють 18-річних на фронт
Зараз ще існує дійсна військова строкова служба для призовників віком від 18 до 27 років. Такі чоловіки зараз по мобілізації не призиваються. Те саме стосується студентів. Наприклад, якщо студент навчається, його вік до 27 років і з якихось причин він взяв академвідпустку чи його відрахували з вищого навчального закладу, але він має навчатися на стаціонарі – то він під мобілізацію не підпадає.
Під мобілізацію на даний момент підпадають чоловіки віком від 27 років. Коли молодші за віком хлопці хочуть служити у ЗСУ, вони можуть зробити це на добровільній основі.
Хто зараз потрібен у ЗСУ
Зараз є потреба у формуванні нових бригад, а значить, у ЗСУ потрібні всі військові спеціальності.
Існує можливість вибрати для себе військову спеціальність. Для цього можна звернутись у конкретну бригаду і з’ясувати, які вакансії там є. Далі потрібно звернутися у свій ТЦК і повідомити про вибір певної посади у певній бригаді. Підписавши контракт, військовий потрапить в обрану бригаду.
Чи мобілізують жінок
Певна категорія жінок завжди була військовозобов'язаними: це медики. Вони мали стати на військовий облік до свого ТЦК.
Жінки-медики можуть зателефонувати до свого ТЦК і домовитися, коли їм прийти. Вони проходять медичний огляд, надають необхідний перелік документів, стають на військовий облік і продовжують займатись своєю роботою. Під мобілізацію жінки не підпадають, каже Фітьо.
Але жінки можуть піти в армію за бажанням. Зараз у війську є жінки-артилеристи, жінки-пілоти та інші.