Найбільший радянський монумент у Харкові викликає суперечки щодо його подальшої долі. Місяць тому активісти звернулися в Харківську обласну військову адміністрацію з проханням демонтувати пам'ятник Воїну-визволителю, що розташований поруч зі станцією метро "23 серпня".

Харків'яни називають цей пам'ятник "Солдат": він присвячений радянським військам, які боролися за Харків у 1943 році. Над монументом працювали кілька скульпторів і архітекторів. Пам'ятник був відкритий 1981 року. Цей пам'ятник є найбільшим радянським монументом у Харкові. Влітку 2023 року зі стели біля пам'ятника Воїну-визволителю зняли радянські ордени.

Департамент культури та туризму ХОВА повідомив, що  у 2013 році пам'ятник було включено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як об'єкт місцевого значення. Тому для вирішення питання про його демонтаж необхідний експертний висновок від Міністерства культури та Інституту національної пам'яті, пише "Суспільне".

Тож ХОВА звернулася до Міністерства культури та Українського інституту національної пам'яті з проханням роз'яснити статус пам'ятника біля метро "23 серпня". Це звернення було ініційоване після запиту від харків'ян щодо можливого демонтажу пам'ятника.

Марія Тахтаулова з Українського інституту національної пам'яті зазначила, що пам'ятник, ймовірно, не підлягатиме демонтажу згідно з законом про деколонізацію, оскільки він не містить радянської символіки і вшановує пам'ять про боротьбу з нацизмом. Але розглядати питання демонтажу цього пам’ятника інститут може після висновку, який можуть надати фахівці.

Проте вона зазначила, що усі пам’ятники монументального мистецтва, які стосуються саме "Великої вітчизняної війни", як Другу світову називали в СРСР, встановлювалися саме з метою просування міфу про війну, тож це може бути елементом монументальної пропаганди. Тахтаулова додала, що місцева влада має право ухвалити рішення про демонтаж в межах загальної процедури.

Рішення ж про виключення або збереження пам'ятника у Реєстрі пам’яток місцевого значення залежатиме від Міністерства культури й інформаційної політики, наголошує очільниця Інституту.

Олександр Костін, в.о. директора обласного департаменту культури, наголосив, що демонтаж можливий лише після вилучення пам'ятника з Державного реєстру, що потребує відповідних експертних висновків.

У інших містах України, таких як Рівне, Ужгород та Вінниця, подібні пам'ятники вже було демонтовано. Проте ситуація залишається неоднозначною, і в різних регіонах приймаються різні рішення.

Вадим Поздняков, голова ГО "Деколонізація. Україна", стверджує, що монумент використовувався російською пропагандою під час спроби наступу на Харків. Він пропонує таки демонтувати пам'ятник і використати кошти від продажу металу на потреби Сил оборони Харкова.