В соцмережах періодично розміщують інформацію про конфлікти між цивільними і робітниками ТЦК. Народний депутат Олександр Бакумов 15 січня заявив про порушення прав людей під час проведення мобілізації. За його словами, працівники ТЦК в Харкові блокують вулиці, не називають себе, надягають балаклави, пише “Суспільне”.

В обласному ТЦК на запит видання відповіли, що всі випадки порушень перевіряються та фіксуються.

Адвокат юридичної компанії "Ріако та партнери" Микола Максимов в ефірі "Українського Радіо Харкова" розповів, які дії працівників центрів комплектування й поліції є правомірними, які поза законом, які права та обов'язки є у цивільних під час мобілізації.

Які документи необхідно мати при собі на випадок перевірки працівниками ТЦК і чи можна не носити паперові документи?

Максимов каже, що призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям необхідно мати при собі військово-обліковий документ з відповідним штрих-кодом у паперовому форматі або у застосунку "Резерв+". Усе, що є у застосунку, відображається в єдиному реєстрі військовозобов'язаних.

Військово-обліковий документ адвокат пропонує бажано оновлювати з певною періодичністю.

“Бували випадки, коли людина оновила військово-обліковий документ, потім через місяць виявилося, що вона є у розшуку, але вона не знала про це через те, що не оновила документ вчасно", - пояснює адвокат.

Що цивільні мають право вимагати у працівників ТЦК, якщо їх зупинили для перевірки документів?

Працівники ТЦК, каже адвокат, повинні надати посвідчення.

"На практиці були випадки, коли підходять невідомі особи без шевронів чи наліпок. Мені скаржилися на те, що застосовували силу люди в цивільному. Не показували своїх документів, не повідомляли, яка правова підстава для перевірки документів. Це перше, на що необхідно звернути увагу", - каже адвокат.

Якщо працівник ТЦК, який представляється, одягнений у балаклаву, її треба попросити зняти, щоб звірити обличчя з фото на посвідченні. 

У випадках, коли громадянина хочуть затримати, потрібно вимагати інформацію про підставу для затримання.

Чи мають право працівники ТЦК затримувати цивільних і доставляти їх до центрів комплектування?

Максимов каже, що працівники ТЦК за законом не можуть застосовувати фізичну силу до військовозобов'язаних - затримувати і доставляти до центру.

Якщо працівники ТЦК стикаються з порушенням закону про мобілізацію, то мають звернутися до поліції. А вже працівники поліції повинні організувати доставлення громадянина до ТЦК.

"Процедура доставлення і затримання може здійснюватися тільки працівниками поліції. Якщо це здійснюється працівниками територіального центру, тобто застосовується будь-яка фізична сила або психологічне насилля, то це вже є безпідставним і, звичайно, про це необхідно заявляти у правоохоронні органи", - пояснює адвокат.

Якщо затримання проводять працівники ТЦК, такі випадки адвокат радить фіксувати, викликати працівників поліції, писати заяву. Якщо поліція не порушує кримінальне провадження, необхідно звертатися до суду першої інстанції, який має зобов'язати поліцію порушити справу.