Вчора, 19 січня, в світі відзначили День снігу, започаткований любителями зимових видів спорту. Але, відмічають в українському Міндовкіллі, в останні 10 років сніг в Україні не часте явище.

Якщо раніше зима була сезоном морозів та хуртовин, то зараз погода часто нагадує пізню осінь чи ранню весну. Тепла погода, відсутність тривалих морозів та температурні рекорди стали звичним явищем. Головна причина, заявляють в Міндовкіллі, глобальне потепління. 

Завідувачка лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Світлана Краковська розказала, що Україна входить до регіонів планети, де протягом останнього десятиріччя зростання температури відбувалося найвищими темпами. За останні 60 років підвищення середньої температури в Україні відбувалося майже у 2,5 рази швидше, ніж загалом у світі. Зокрема, швидкість зростання середньої річної температури в Україні у 1961–2023 роках становила 0,41 градуса за 10 років, а в Європі – 0,34 градуса. Причому основне потепління відбувається насамперед у зимовий період.

Кліматична зима в Україні розпочинається, коли середньодобова температура повітря падає нижче 0° і стабільно тримається. Ще чверть століття тому вона наступала практично за календарем. А тепер, через глобальне потепління зими майже немає. 

Світлана Краковська каже, що зараз для України характерні коливання температури в зимовий період - від +5 до -5 градусів. Щоправда, на тлі досить високої температури можуть траплятися короткочасні хвилі екстремальних морозів або аномально сильні хуртовини. Це теж прояви зміни клімату. Через глобальне потепління клімат став непередбачуваним, відхилення від норм значно збільшуються. Тобто на тлі безсніжної зими можуть траплятися аномальні погодні явища, коли тепла плюсова температура за кілька днів змінюється короткочасними, але дуже сильними морозами, які прориваються до України з Арктики.

Тож, робить висновок спеціалістка, стабільний сніговий покрив формується нечасто та тримається недовго. 

Для чого потрібен сніг

► Також в Міндовкіллі відмічають, що відсутність снігу має низку негативних наслідків:

  • зменшуються запаси води, що негативно впливає на ріст рослин та врожайність сільськогосподарських культур;
  • зменшується поповнення підземних водоносних шарів;
  • промерзання ґрунту приводить пошкодження кореневої системи рослин (це стосується як сільськогосподарських культур, так і дикорослих рослин);
  • посилюється ерозія ґрунтів, що негативно впливає на їх родючість.

► Снігова подушка також має величезне значення для тварин. Багато видів тварин, птахів та комах використовують його як укриття. Наприклад, зайці еволюційно маскуються від хижаків в білий колір, а тепер відсутність снігу робить їх більш вразливими. Тварини, що впадають у зимову сплячку, через теплу погоду та відсутність снігової ковдри мають проблеми зі сном. Наприклад, не висипаються борсуки, ведмеді, їжаки та інші.

► Дефіцит снігу негативно впливає на різні галузі економіки України. Зокрема:

  • знижується врожайність багатьох сільськогосподарських культур, адже без снігу рослини часто вимерзають, а в ґрунті бракує вологи;
  • страждає зимовий туризм, який є важливим джерелом доходу для гірських регіонів.