Харківський лікар-імунолог, завідувач лабораторії імунореабілітології Інституту мікробіології та імунології НАМНУ Андрій Волянський не рекомендує зараз в Україні вакцинуватися проти COVID-19. На підтримку свого погляду він навів кілька аргументів.
По-перше, за словами Волянського, ті вакцини, які зараз є в країні, вже вичерпали термін придатності.
«Вакцини, які застосовуються зараз в Україні, – це Pfizer та Johnson & Johnson. Так от Pfizer – не має в Україні реєстрації: вона скінчилась рік тому. До того ж, весь Pfizer, який зараз є в Україні, і дитячий, і дорослий, - протермінований, причому не на 2 дні, а на рік і більше», - сказав Волянський.
Крім того, за його словами, наявні вакцини Comirnaty (відома як Pfizer) та Janssen (вакцина від компанії Johnson & Johnson) розроблені проти базового типу коронавірусу та неефективні проти тих типів вірусу, які зараз циркулюють.
«Уже більше року тому цивілізований світ дійшов висновку, що все, немає сенсу нікого вакцинувати базовим штамом, тому що ця вакцина взагалі не працює проти нових штамів, у тому числі Омікрона», - говорить Волянський.
Також він звертає увагу на побічну дію принципово нових вакцин від коронавірусу.
Це абсолютно нові препарати, які не були вивчені. Хто зараз згадує вакцину від AstraZeneca? Адже ми починали вакцинуватися навіть не ChAdOx1 (вакцина від AstraZeneca), а Сovishield (індійською версією ChAdOx1). А за рік застосування ChAdOx1 в Європі різні країни почали передавати її залишки Україні у вигляді гуманітарної допомоги. Чому? Тому що після її застосування було зафіксовано величезну кількість неприємних подій, пов'язаних із підвищеним тромбоутворенням, тобто люди реально вмирали через тромбози. І це були не десятки – це сотні та тисячі випадків у Європі. Вакцини компаній Pfizer і Moderna мають іншу побічну дію: вони викликають міокардити. Наразі наших хлопців із ЗСУ, які їздять за кордон на стажування, вакцинують препаратом Comirnaty від Pfizer із простроченою придатністю та без реєстрації, який може викликати міокардити, але при цьому не захищає їх від ковіда. Це абсурд», - наголосив Волянський.
За його словами, зараз захворюваність на коронавірус знову зростає, при цьому з першого дня війни на ризик захворіти на ковід ніхто не звертає уваги – люди перестали боятися коронавірусу.
Втрати України від коронавірусу Волянський оцінює приблизно у 300 тисяч померлих. За його словами, станом на початок війни Україна втратила безпосередньо через коронавірус, за даними МОЗ, 107 тисяч осіб, а реально, якщо брати і додану смертність, - не менше 200 тисяч. Це смерті за перші два роки пандемії.
"Подальші дані закриті, але можна припустити, що ще за рік померли ще 100 тисяч людей. Тобто Україна втратила від пандемії близько 300 тисяч людей. Це дуже багато», - наголосив імунолог.
За даними Харківського лабцентру, з 3 до 9 листопада в області зареєстровано 245 випадків COVID-19. Наразі 45 харків'ян перебувають у реанімації з цим діагнозом.
За минулий тиждень у регіоні від коронавірусу померло 6 людей, всього з початку епідсезону померло 24 особи.
Відповідаючи на запитання, що зараз робити і як захистити себе, Волянський зазначив, що для молодих людей це захворювання загалом не є небезпечним.
«Що робити людям похилого віку? Можна подивитися, чи є антитіла. Але тут дуже складна ситуація, тому що Омікрон - це вже все-таки інший вірус, і наявність антитіл не гарантує вам, що ви не заразитеся штамом лінійки Омікрон», - зазначив лікар.
Він рекомендує дотримуватись заходів безпеки. Все те, що було актуальним на початку пандемії, - як і раніше, досить ефективно: дистанція, маска, миття рук, провітрювання.
«Ці речі абсолютно реально працюють, тому людям похилого віку, які, безумовно, перебувають у групі ризику, не можна соромитися і не можна нехтувати цими простими ефективними заходами», - каже імунолог.
Крім того, він рекомендує всім вакцинуватися проти грипу та пневмокока, тому що щеплення від грипу, зроблене зараз, частково захистить і від ковіда.
«Так, це парадоксальна річ, але тим не менш кілька досліджень показали, що якщо взяти дві вибірки - вакциновані і не вакциновані проти грипу цього сезону, - то вакциновані хворітимуть на ковід рідше, тому що у вакцини проти грипу є неспецифічна дія, скажімо так, загальне стимулююче тренування імунної системи», - зазначив Волянський.