З 1 липня 2023 року в житті українців відбулася низка змін. Для деяких категорій підвищили пенсії, у програму "Доступні ліки" повернули електронний рецепт, офіційно закінчився карантин, запроваджений під час пандемії COVID-19, скасували податкові пільги на пальне, а споживачі електроенергії почнуть отримувати платіжки за новими тарифами.
Підвищення пенсій
Для деяких категорій пенсіонерів підвищили пенсію. Це:
- науковці;
- державні службовці;
- працівники органів місцевого самоврядування.
Нововведення торкнеться майже 300 тис. осіб.
Якщо людина отримує пенсію понад 20 930 гривень, то для неї підвищення не передбачено.
Доступні ліки - за електронним рецептом
В Україні діє програма "Доступні ліки". Препарати за цією програмою можна було отримати в аптеках за електронним рецептом. Після 24 лютого 2022 року дозволили користуватися і паперовим рецептом.
З 1 липня 2023 року повернулися колишні правила: ліки за програмою будуть відпускатися тільки за електронним рецептом. На прохання пацієнта лікар може додатково роздрукувати довідку, в якій міститиметься інформація про рецепт.
Але на деяких територіях дозволяється дія і паперового рецепта:
- на тимчасово окупованих територіях;
- на прифронтових територіях;
- на територіях, де ведуться активні бойові дії.
"Доступні ліки" - це урядова програма, за якою ліки для пільгових категорій повністю або частково оплачуються коштом бюджету. Перелік цих ліків
Офіційне завершення карантину
З 11 березня 2020 року в Україні тривав карантин у зв'язку з пандемією Covid-19. Під час карантину встановлювалися спеціальні правила та обмеження. Не можна було перебувати в громадських місцях без маски, кількість відвідувачів на виставах, кіносеансах, концертах обмежувалася, рекомендувалося дотримуватися соціальної дистанції.
З 1 липня 2023 року в Україні дію карантину офіційно завершено.
За час пандемії в Україні на коронавірус захворіло понад 5,5 млн осіб. Це 13% населення. Близько 112,5 тис. загинуло (2% хворих).
Датою початку поширення коронавірусу у світі вважають 17 листопада 2019 року. 11 березня 2020-го спалах захворювання оголосили пандемією (винятково сильною епідемією). За більш ніж три роки, 5 травня 2023-го, ВООЗ оголосила про закінчення пандемії.
Загалом у світі на коронавірус хворіло приблизно 770 млн осіб. Всесвітня організація охорони здоров'я підтвердила близько 7 млн смертельних випадків. Але загальна кількість загиблих від захворювання оцінюється від 17 до 30 млн осіб.
Виплати постраждалим від затоплення
У липні постраждалі від підриву Каховської ГЕС зможуть отримати соціальні виплати.
Розміри виплат:
- 5000 грн. - державна допомога;
- 6600 грн. - допомога від Міжнародної організації з міграції.
Заяви на отримання допомоги слід подавати за адресою фактичного місця проживання не пізніше 31 серпня 2023 року.
Платіжки за новими тарифами
У липні українці вперше отримають квитанції з новими цінами на електроенергію.
З 1 червня 2023 року тарифи для населення підвищили до 2,64 грн. за кВт. Раніше існував диференційований тариф: 1,44 грн. при споживанні до 250 кВт і 1,68 грн. за електроенергію понад цю норму.
Знизити витрати можна, якщо перейти на зонні тарифи. Наприклад, двозонний тариф передбачає таку оплату:
- з 7:00 до 23:00 - 100% фіксованої ціни, тобто 2,64 грн. за кВт;
- з 23:00 до 7:00 - 50% фіксованої ціни або 1,32 грн. за кВт.
Скасування пільг на пальне
З 1 липня 2023 року в Україні скасували пільги і повернули 20% ПДВ на всі види пального. До цього податок становив 7%. За прогнозами голови фінансового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, скасування податкових пільг на паливо позначиться на роздрібній ціні. Експерти припускають, ціни на бензин і дизпаливо підвищаться протягом місяця на 3-8 грн/л.
На початку повномасштабного вторгнення тимчасово було запроваджено нульовий акциз на бензин, дизель і автогаз, а ПДВ знизили з 20% до 7%. Передбачалося, що ці заходи вирішать проблеми дефіциту палива.
У вересні 2022-го акцизи частково повернули:
- 100 євро за 1000 літрів для бензину, дизпалива і біопалива;
- 52 євро за 1000 літрів для газу.
ПДВ залишили на рівні 7%. Ці пільги були встановлені до липня 2023 року.
З 1 липня акциз за 1000 літрів становитиме:
- 213,5 євро на бензин;
- 139,5 євро на дизель.
Акциз на скраплений газ залишиться на рівні 52 євро.
Початок вступної кампанії - 2023 рік
З 1 липня розпочалася реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів, які планують вступити на денну форму навчання.
Електронні кабінети необхідно зареєструвати на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти. 19 липня розпочнеться прийом заяв і документів від вступників.
31 липня о 18:00 реєстрація заяв абітурієнтів закінчиться.
Заборонено рекламу електронних сигарет
З 11 липня 2023 року починає діяти повна заборона реклами електронних сигарет, пристроїв для куріння (як-от Айкоси, Гло та інші), рідин і контейнерів до них.
Також з 11 липня 2023 року в Україні більше не вироблятимуть для внутрішнього ринку ароматизовані сигарети та рідини до е-сигарет зі смаками. Ароматизатори не можна додавати до будь-якого з компонентів виробу, таких як фільтр, папір, упаковка, капсула тощо. Такі товари можна виробляти лише на експорт.
Ще рік продавці мають право розпродавати залишки, тож поступово, але не пізніше, ніж за рік, ароматизовані цигарки чи рідини до е-сигарет зі смаками повністю зникнуть із продажу.
З 11 липня 2024 року в Україні продаж цих товарів буде повністю заборонено.
Виробники е-сигарет, рідин до них та пристроїв для нагрівання тютюну не зможуть бути спонсорами жодних заходів чи спільнот.
Забороняється безоплатна роздача та обмін таких виробів, адже такі дії мають на меті покращення впізнаваності брендів. Не можна буде продавати електронні пристрої для куріння в наборах з іншими товарами.
Мотивація авторів обмежень - захист здоров'я дітей. На їхню думку, саме через ароматизатори та агресивну рекламу електронних пристроїв для паління в Україні кожна п'ята дитина віком від 13 до 15 років курить е-сигарети.
Другий фактор - висока смертність від хвороб, пов'язаних із курінням. За даними авторів нововведень, в Україні від таких хвороб помирає близько 130 тис. осіб.
Порушення вимог закону каратимуться штрафом 30 тисяч гривень за кожний факт реклами на окремому рекламному носії або за кожний окремий захід з метою стимулювати продажі. У разі повторного порушення протягом року - штраф сягатиме 50 тисяч гривень.
За продаж ароматизованих цигарок або рідин до е-сигарет зі смаками, то через рік штраф за це становитиме 20 тисяч гривень.
Контролювати дотримання заборони реклами та правил маркування тютюнових виробів буде Держпродспоживслужба.
Повідомити про порушення може кожен громадянин.