Захист незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком кожного громадянина. За законами України в рамках загальної мобілізації територіальні центри комплектування повинні призивати на службу громадян України, за винятком окремих випадків, незалежно від їхнього бажання.
Про це заявив в інтерв'ю
Чи враховується бажання мобілізованого служити в конкретній військовій частині
Усі військовозобов'язані призиваються тільки через навчальні центри, де вони проходять підготовку. Розподіл по підрозділах здійснюється безпосередньо там. Зараз це стосується і бригад ТрО. У них уже створені свої навчальні центри, і спочатку мобілізованих відправляють туди. Напряму бойові частини військкомати зараз не комплектують.
Інша річ, якщо ця людина звільнилася з лав ЗСУ менше 5 років тому. У цьому разі вона може бути призвана напряму в підрозділ як резервіст. Як варіант, щоб потрапити до конкретної бригади, людина може підписати з нею контракт - він або вона їде до навчального центру, а потім призивається до військової частини за спеціальністю, отриманою під час навчання.
Що стосується комплектування інших військових формувань - Держприкордонслужба чи Нацгвардія - вони також комплектуються військовозобов'язаними. Після призову мобілізовані також проходять навчання, але вже у своїх навчальних центрах або на полігонах.
Чи враховується під час загальної мобілізації військово-облікова спеціальність
Так, але це більше стосується офіцерського складу, який має досвід військової служби. Водночас, якщо людина закінчила військову кафедру, але в армії не служила, її можуть відправити на курси підвищення кваліфікації в навчальні центри. Те саме стосується й офіцерів запасу, у військово-обліковій спеціальності яких поки що немає потреби. Їм пропонують перекваліфікацію, яка також відбувається на базі загальновійськових навчальних центрів.
Щодо рядового складу, звертають увагу на дефіцитні спеціальності - наприклад, якщо людина танкіст чи артилерист, і має досвід проходження служби, хоча б строкової.
Якщо офіцер запасу просить його призначити на посаду, наприклад, бойового медика, бо закінчив кілька курсів з такмеду і має досвід надання домедичної допомоги, чи можливо це?
Ні, офіцер запасу проходитиме службу тільки на офіцерській посаді. А от офіцери запасу, які мають спеціальні звання (колишні службовці поліції, наприклад), навпаки - призиваються на рядові посади. Надалі така людина може пройти переатестацію та отримати звання офіцера ЗСУ.
Яким чином зараз проводяться військово-лікарські комісії в ТЦК і СП?
З 1 червня цього року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про військово-лікарські комісії", яка визначає порядок їхньої роботи безпосередньо в лікарнях. Військовозобов'язані проходять огляд фахівців, здають необхідні аналізи у визначеному медичному закладі, за потреби можуть пройти додаткові обстеження. При цьому, щоб запобігти проявам корупції, військовослужбовці ТЦК присутні при роботі комісії.
Як здійснюється відбір кандидатів серед мобілізованих на навчання безпосередньо в навчальних центрах
У навчальних центрах із кожним спілкуються представники відділів морально-психологічного забезпечення, проходить тестування. Таким чином через морально-ділові якості визначається, чи підходить людина на певну посаду, чи ні.
Деякі навчальні центри мають певні критерії набору особового складу. Так, наприклад, у десантники набирають лише до 45 років. Також кандидат повинен мати відмінну фізичну підготовку та стан здоров'я. Тож трапляються випадки, коли людину повертали з навчального центру і планували її відправлення до іншого вже з наступною командою.