У Харківській міськраді розповіли, чому не зносять алею з погруддями комсомольців, яка розташована перед ліцеєм №116 на вулиці Культури. Відповідь міськради розмістив Telegram-канал "Деколонізація.Україна".

Йдеться про вісім погрудь учасників підпільної організації "Молода гвардія", яка діяла проти німецько-нацистських загарбників під час окупації в місті Краснодон Луганської області. 

Уздовж алеї перед ліцеєм розміщені пам'ятники деяким найбільш відомим підпільникам: Пилипу Лютікову, Віктору Третякевичу, Івану Земнухову, Уляні Громовій, Івану Туркєнічу, Олегу Кошовому, Любові Шевцовій, Сергію Тюленіну. Їх встановили в 1950-х, коли школі присвоїли ім'я "Молодої гвардії".

У міськраді повідомили, що не мають права демонтувати погруддя, оскільки 2021 року Міністерство культури внесло їх до Державного реєстру пам'яток історії та монументального мистецтва місцевого значення Харківської області.

На запит ліцею №116 Департамент культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації відповів, що погруддя не втрачають свого статусу пам'яток, але можуть бути переміщені в інше місце з "публічного громадського простору". 

У міськраді запропонували питання з цими пам'ятниками вирішити на рівні ХОВА.

З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україні розпочався процес дерусифікації. Зокрема демонтують пам'ятники, пов'язані з історією чи культурою РФ, а також із радянським періодом. У Харкові учасники руху за дерусифікацію пропонують знести близько 20 пам'ятників.