Після кількох серій російських ракетних ударів по енергоінфраструктурі в Україні на різних рівнях почали обговорювати можливе зростання тарифів на електроенергію. Ніякого офіційного рішення з цього приводу ще не прийнято. Чи можливе та чи потрібне підвищення тарифів, а також наскільки може подорожчати електроенергія – ми запитали у доктора технічних наук, професора, голови ради Української асоціації відновлюваної енергетики, генерального директора «Solar Generation» Станіслава Ігнатьєва.
За його словами, до 1 травня в Україні діє мораторій на підняття тарифу на електроенергію як для населення, так і для комерційних споживачів. Взагалі питання тарифоутворення - це прерогатива виключно Кабміну. Але на сьогодні, каже Ігнатьєв, експерти і деякі представники профільного парламентського комітету припускають можливе зростання тарифів на електроенергію.
Цьому є три причини:
- Цього літа необхідно швидко проводити ремонтну кампанію, щоб хоча би на аварійних схемах запустити і збалансувати енергомережу. У липні-серпні очікується традиційний літній дефіцит енергії через високі температури (а значить, активне використання холодильників та кондиціонерів). Кожного року це призводить до дефіциту енергії вдень, і ми маємо бути до цього готові.
- На жаль, у пікові за споживанням ранкові та вечірні години, коли ще й немає сонячної енергії, - Україна традиційно має дефіцит енергії. Щоб його нівелювати, закуповується дорога європейська енергія. Ці закупки ідуть планово, за схемами аварійно-диспетчерської допомоги. Це найдорожча енергія - вона в десятки разів дорожча, ніж тариф для населення. Минулого року Україна компенсувала різницю між цими тарифами за рахунок того, що мала постійний експорт електроенергії. Зараз майже нема чим компенсувати, тому що експорт обмежений: фактично це лише Молдова і Угорщина.
- Певний геополітичний вплив на Україну: і європейські, і американські надавачі допомоги мають певний перелік умов, які треба виконати, щоб отримати черговий транш макроекономічної допомоги. Одна з цих вимог – приведення тарифу для населення до ринкового тарифу на електроенергію.
Відповідаючи на питання, про які цифри ідеться, експерт наголосив, що ринковий тариф – це у межах 4 грн за кВт. (діючий тариф для населення - 2,64 грн за кВт/год).
«Але у теоретичних підрахунках варто брати до уваги ще одну річ. Тариф на електроенергію складається з 4 складових: це вартість енергії на оптовому ринку на добу наперед (зараз - 3,8 – 4,6 грн) + тариф на передачу +тариф на розподіл + 20% ПДВ. Якщо взяти до уваги усі ці складові, то обґрунтований тариф на електроенергію може сягати 7,8 грн за кВт», - каже Ігнатьєв.
Водночас він висловив упевненість, що на першому етапі підвищення, якщо воно взагалі буде, - тариф не буде піднятий вище, ніж до 4 гривень.