Експерти перевірили якість повітря в Харкові: є перевищення норм забруднювальних речовин. Про це повідомили в Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Фахівці лабцентру взяли для досліджень 2297 проб повітря, і в 76 із них вміст гранично допустимих концентрацій забруднювальних речовин виявився перевищеним.
ГДК (гранично допустима концентрація) - це максимальна кількість речовини в повітрі, що не повинна спричиняти захворювань або інших несприятливих наслідків для здоров'я людини за тривалого (або короткочасного) впливу.
Найбрудніше повітря виявилося біля автомагістралей: у 68-ми пробах з 1156-ти виявлено перевищення таких речовин:
- пилу в 1,1 - 1,4 раза;
- оксиду вуглецю - в 1,1-1,2 раза.
Оксид вуглецю (СО) - безбарвний горючий газ без смаку і запаху, утворюється під час згоряння органічних видів палива (деревина, вугілля, папір, олії, бензини, гази тощо) за умов нестачі кисню. Вдихуваний оксид вуглецю підвищує кількість цукру в крові, послаблює подачу кисню до серця. Тривале вдихання оксиду вуглецю може виявитися смертельним.
У районах промзон взяли 781 пробу. У 8 із них перевищено вміст:
- пилу - в 1,1 раза;
- формальдегіду - в 1,1 раза.
Формальдегід - це безбарвний газ із різким запахом. Його джерелами є вихлопні гази автомобілів, сигаретний дим, викиди теплових електростанцій і промислових печей. За постійного вдихання формальдегід провокує головний біль, погіршення сну, підвищену дратівливість, втрату уваги. У високих концентраціях - гострий кон'юнктивіт, риніт, бронхіт, набряк у ділянці легень.
У місцях відпочинку в Харкові взято 360 проб, перевищень забруднювальних речовин у них не виявлено.
На думку експертів, перевищення ГДК у 1,1-1,4 раза не таке страшне, як може здатися на перший погляд. Але якщо таке перевищення спостерігається регулярно, особливо в районах, де люди живуть і проводять багато часу, це може підвищувати ризик захворювань дихальних шляхів або інших проблем зі здоров'ям.