Харків'яни не збираються залишати місто в разі загострення військових дій, позитивно оцінюють роботу комунальників, рятувальників і медиків, а в майбутнє дивляться зі стриманим оптимізмом. Такі
Опитування проводили на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту з 21 квітня до 22 травня 2023 року в 21-му обласному центрі України (у Києві та обласних центрах, де дозволяла безпекова ситуація). Метод опитування - особисте інтерв'ю вдома у респондентів. Загалом було опитано 16 800 жителів України віком 18 років і старше. Можлива помилка репрезентативності - 3,5%.
Стан справ у Харкові
Майже дві третини харків'ян (63%) вважають, що справи в місті йдуть у правильному напрямку. За цим показником Харків - на 8-му місці в країні.
27% харків'ян вважають, що справи в місті йдуть у неправильному напрямку. Ще 10% не змогли сформулювати свою позицію.
Матеріальне становище
Війна значно знизила рівень достатку людей. Майже три чверті харків'ян заявили, що матеріальне становище їхніх сімей за останні 12 місяців або погіршилося, або набагато погіршилося. Таких у сумі 73%. Лише у 8% - покращився або набагато покращився. Приблизно така сама ситуація - і в інших обласних центрах.
Якщо військова ситуація загостриться - що робити?
Майже дві третини харків'ян не планують залишати місто навіть у разі загострення воєнної ситуації (61%). Це найвищий показник серед обласних центрів (такий самий - в Одеси).
Виїхати мають намір 22%. Але тільки 2% заявили, що вирушать за кордон.
Частка охочих у разі загострення піти в ЗСУ в Харкові - найменша серед обласних центрів: лише 6%.
Якість інфраструктури
Більшість харків'ян позитивно оцінює міський громадський транспорт і транспортну інфраструктуру: на "відмінно" і "добре" - 76% опитаних. Стан доріг і вуличного освітлення викликає трохи стриманішу реакцію - відповідно 40% і 32% позитивних оцінок.
Освіта та медицина
Думка харків'ян про дитячі садки, школи, університети, технікуми, коледжі - середня. Дитячі садки на "відмінно" і "добре" оцінили тільки 11%, школи - 19%, університети, технікуми, коледжі - 19%.
Трохи вища оцінка медицини в Харкові: 41% опитаних відгукуються про неї позитивно.
Якість комунальних послуг у Харкові
Харків'яни загалом позитивно відгукуються про якість комунальних послуг у місті. На "відмінно" і "добре" вивезення сміття оцінили 80% опитаних, водопостачання - 81%, опалення - 72%, електропостачання - 89%, газопостачання - 84%.
Соціальний захист
Оцінка соціального захисту значно нижча за оцінку роботи комунальників. На "відмінно" і "добре" її оцінили 36% опитаних.
Про стан бомбосховищ на другому році війни думка у городян не висока. Тільки 11% оцінили їх на "відмінно" і "добре".
Робота спеціалізованих служб
Харків посів перші місця в країні за оцінкою городянами роботи різних служб. Рятувальникам "відмінно" і "добре" поставили 84% городян, пожежникам - 90%, швидкій допомозі - 83%, енергетикам - 85%, працівникам водоканалу - 74%.
Руйнування та перспективи відновлення
Харків - один із найбільш постраждалих від війни обласних центрів. 10% опитаних повідомили, що їхнє житло або зруйноване, або серйозно пошкоджене, 30% повідомили про незначні пошкодження. Тобто сумарно у 40% городян від обстрілів тією чи іншою мірою постраждало житло.
Приблизно половина постраждалих - 49% - заявили, що їхнє житло вже відремонтували.
Приблизно половина - 45% - ремонтували будинки і квартири власним коштом.
З тих, чиє житло ще не відновлено, майже половина - 47% - збираються ремонтувати його за свої гроші.
Прогнози щодо термінів відновлення міста у харків'ян стримані. 37% вважають, що для відновлення знадобиться до 10 років і більше, 52% - до п'яти років.
Робота і волонтерство
У Харкові 44% жителів займаються фізичною працею. Це найвищий показник по країні.
Ще 24% - офісні працівники, 11% - самозайняті, 10% - керівники. Військових - 2%.
Через війну роботу в місті втратили 15% опитаних. Це теж найвищий показник серед обласних центрів.
Постійно або час від часу волонтерством займаються 20% харків'ян. Це найнижчий показник по країні.
Чи зможе Харків стати центром країни?
86% харків'ян пишаються тим, що вони живуть у Харкові, ще 10% - скоріше пишаються, ніж ні. Після війни переїхати з міста планують тільки 4% опитаних.
Значна частина містян вважає, що в найближчі 5-10 років Харків стане або може стати центром країни в різних сферах:
- політичний центр - 71%;
- економічний центр - 73%;
- культурний центр - 90%;
- туристичний центр - 71%;
- індустріальний центр - 77%;
- аграрний центр - 65%;
- транспортний центр - 74%;
- військовий центр оборони країни - 75%.
Релігії та мови
Харків'яни, згідно з опитуванням, використовують переважно дві мови: 78% опитаних говорять російською, 16% - українською, іншими мовами - 6%.
Майже половина опитаних - 48% - не сповідує жодну з регілій. До УПЦ Київського патріархату і ПЦУ віднесли себе 36% респондентів, 9% - до УПЦ. До інших релігій віднесли себе 6%.