У процесі зміни тексту законопроєкт №5600, до розгляду його в другому читанні, перетворився на антифермерський. Тепер він спрямований проти простих селян, тоді як олігархи, завдяки цьому закону, навпаки, отримають зниження податків. Про це заявив співголова політичної партії «Наш край», народний депутат Сергій Шахов.
«Внесені в цей закон поправки гарантують послаблення олігархам (зниження платежів по ренті на руду, невведення акцизу на зелену енергетику). А малим фермерам і громадянам, які мають городи, — серйозні проблеми. Законопроєкт передбачає підвищення акцизів (а значить і цін), а також мінімальне податкове зобов'язання на землю, податок на продаж врожаю, погіршення умов для малого бізнесу», — завив Сергій Шахов.
Співголова «Нашого краю» уточнив, що для олігархів рента на видобуток руди, в перспективі, стане набагато меншою за навіть поточний рівень.
«Ставка залишається незмінною. Але хитрість поправки в тому, що від нарахованої ренти дозволили відняти вартість фрахту (10% від ціни руди, або $10-15 за тонну). Тобто при зниженні ціни на залізну руду до менше 100 доларів за тонну (яку прогнозують усі експерти ринку) наступного року, олігархи будуть платити менше, ніж за нинішніми правилами — зараз близько 3$ за тонну, а у 2022 — 2,8$. Сумарно за 2022-2025 роки втрати державного бюджету можуть скласти 12,5 млрд грн. А от олігархи збагатіють саме на цю суму», — наголосив народний депутат.
Натомість, повідомив Сергій Шахов, значно і одразу збільшується тиск на малих фермерів і громадян, які мають городи.
«Законопроєкт передбачає податок 5% від вартості земельної ділянки. Це буде змушувати людей продавати свою землю, бо, наприклад, внаслідок неврожаю не буде з чого заплатити цей податок. У своїй першій версії законопроєкт вводив податок на врожай з усіх городів, що більші ніж 0,5 га, до другого читання парламентарі змінили цю норму. Тепер хочуть обкласти податком усі городи, що принесли своїм господарям за сезон більше ніж 12 мінімальних зарплат (у 2022 році – 78 тис. грн). При цьому у разі перевищення цього граничного порогу необхідно буде сплачувати ПДФО в розмірі 18%. Щоправда, незрозуміло, яким чином буде здійснюватися контроль за перевищенням цієї суми. Окрім того, у всіх розвинутих країнах держава дотує малих фермерів, а в Україні підвищують податки», — повідомив співголова «Нашого краю».
«Наш край» закликає владу припинити лобіювати інтереси окремих олігархів та підвищити рентні ставки на видобування залізної руди; водночас партія вимагаємо скасувати мінімальне податкове зобов’язання та податок на продаж урожаю з власних городів.
У партії зазначили, що влада має захищати малих фермерів та ухвалити комплексну стратегічну програму розвитку українського села, адже аграрний сектор і, зокрема, фермерські господарства, які активно розвиваються у всьому світі, можуть підняти з колін українську економіку. Держава має підтримати малих фермерів, звільнивши їх від будь-яких податків, і, таким чином, допомогти українській продукції стати конкурентною на світових ринках.