Із 1 червня світло в Україні подорожчало на 70%: новий тариф становить 4,32 грн/кВт*год. (попередній тариф був 2,64 грн/кВт*год.). Таке різке зростання ціни, ще й у воєнний час, викликало обурення у населення, яке врівноважується лише сподіваннями, що, можливо, після подорожчання хоча б не будуть вимикати електрику.

Чи можна на це розраховувати та взагалі – чому і навіщо підняли тариф на світло?

За словами голови ради Української асоціації відновлюваної енергетики Станіслава Ігнатьєва, тариф піднятий, перш за все, для того, щоб покрити різницю між тарифом для населення, який був неринковим і навіть після підняття залишається неринковим, і дорогою електроенергією, яку Україна вимушено закуповує Європі.  

Для розуміння: у години пік Україні не вистачає 2,7 гігават/годин електроенергії. Це стільки, скільки генерує Рівненська АЕС, або у 1,5 рази більше, ніж генерує Хмельницька.

При цьому максимально Європа може нам покрити лише 1,2 гігавати, але це надзвичайно дорога енергія: Україна купує її в середньому по 10,5 грн за кВт/ годину.

Ігнатьєв вважає, що гроші, які будуть отримані внаслідок збільшення тарифу,  не підуть на відбудову зруйнованої енергосистеми. Справа в тому, що на відбудову потрібно від 100 до 150 млрд доларів, за особистою оцінкою експерта - близько 120 мільярдів. Підвищення тарифів дасть державному бюджету лише 3 млрд, а це менше 3% від потреби. Тобто ці гроші підуть фактично на закупку енергії, якої не вистачає, каже Ігнатьєв.

При цьому він наголошує: навіть при підвищеному тарифі відключення будуть, бо є дефіцит в українській енергосистемі. Більше того - Україна створює дефіцит і на європейському ринку.

За словами Ігнатьєва, зараз тариф підвищений до 4,32 грн/кВт*год, але і він не є збалансованим. Середньозважений ринковий тариф становить 7,46 – 7,58 грн/кВт*год.

Чому так? Бо тариф має 4 складові:

  1. вартість енергії на оптовому ринку, яка визначається на добу наперед; зараз вона складає приблизно це 3,6 – 3,8 грн/кВт*год, але останні 2 тижні через дефіцит спостерігалося рекордне підняття до 5,1 грн.;
  2. тариф на передачу, якою займається «Укренерго»: він складає 0,63 грн/кВт*год;
  3. тариф на розподіл, яким замаються обленерго; він різний у різних областях, але в середньому по Україні -  1,59 грн/кВт*год;
  4. ПДВ, зараз це 20%.

Коментуючи питання можливої несплати за світло після підвищення тарифу, Ігнатьєв зазначив, що наші люди, особливо старшого віку, мають високу платіжну культуру: коли бабуся отримує пенсію – вона одразу заповнює квитанцію та йде платити. Крім того, соціально захищені верстви населення бояться боргових зобов’язань, вони більш відповідальніші.

За словами експерта, коли почалась повномасштабне вторгнення, найбільша несплата була в Чернівецькій області, яка не потерпала від безпосередніх бойових дій. А Харківська, Дніпропетровська, Запорізька демонстрували високий рівень оплати.  Тому, звичайно, окремі факти несплати можуть бути, і зараз вони є – на рівні 30%. Але це не є критичним, наголошує Ігнатьєв.