Шкіра - найбільший орган людського тіла. Вона виконує багато важливих функцій, таких як захист органів від зовнішніх факторів, передача подразників з навколишнього середовища, участь у терморегуляції та обмінних, секреторних і всмоктувальних процесах. Вона є важливим елементом у підтримці гомеостазу всього організму, тому її правильне функціонування необхідне для здоров'я організму [1].
Сухість шкіри - одна з найпоширеніших дерматологічних проблем, з якою стикаються мільйони людей у всьому світі - за оцінками, від неї страждає майже 20% населення. Захворюваність зростає з віком - вона поширена серед здорових людей старше 60 років, але часто вражає молодих людей і навіть дітей. Сухість шкіри частіше вражає жінок, особливо після менопаузи, і супроводжує інші захворювання, для яких вона є поширеним симптомом. До таких станів належать дерматологічні захворювання, такі як атопічний дерматит (АД), псоріаз, риб'яча луска, зимова екзема, а також хвороби, що вражають інші органи, такі як гіпотиреоз, пухлини гіпофіза та гіпоталамуса, цукровий діабет, ниркова недостатність та інші [3].
Які причини сухості шкіри?
Основною причиною сухості шкіри є вік. На жаль, чим старше ми стаємо, тим сухішою стає шкіра. З віком знижується рівень статевих гормонів, а отже, зменшується активність сальних і потових залоз. Це фізіологічне явище особливо помітне у жінок в період постменопаузи [2].
Інші фактори, що спричиняють сухість шкіри:
- Клімат: низькі температури та посуха посилюють зневоднення шкіри. Те саме стосується тривалого використання кондиціонера.
- Жорстка вода.
- Невідповідний одяг (занадто тісний, з подразнюючих тканин), що спричиняє натирання.
- Надмірна гігієна тіла: багаторазові гарячі душі або ванни та використання невідповідних засобів гігієни змінюють структуру гідроліпідної плівки. Шкіра не може ефективно відновлюватися.
- Подразнюючі засоби, такі як миючі засоби або засоби для чищення, можуть спричинити сухість шкіри рук
- Гормональні зміни (статеве дозрівання, вагітність, менопауза).
- Дієта з дефіцитом незамінних жирних кислот і цинку, необхідних для здоров'я шкіри [1].
Як доглядати за сухою шкірою?
Люди зі схильністю до сухості шкіри повинні особливо дбати про неї. Уникайте стимуляторів, які сприяють зневодненню, і пийте багато негазованої води. Також рекомендується здорове, збалансоване харчування з високим вмістом фруктів та овочів і низьким вмістом цукру та шкідливих жирів. Крім того, важливо підібрати і регулярно використовувати відповідну зволожуючу косметику [3]. Креми для людей з дуже сухою шкірою містять гіалуронову кислоту, вітаміни А і Е, кераміди та UVA і UVB фільтри. Помилково використовувати дуже жирні, важкі креми з парафіном у складі. Це призводить до того, що шкіра не може дихати, а в закупорених порах може розвинутися запалення. Косметика для догляду за шкірою та зняття макіяжу повинна мати натуральний склад [1]. Слід уникати засобів зі спиртом у складі, грубих скрабів і сильного тертя шкіри грубим рушником. Натомість рекомендуються м'які ферментні скраби. Навіть звичайне мило і хлорована вода можуть пересушити шкіру. Після вмивання добре нанести зволожуючу маску для обличчя [3].
Література
1. Cristaudo, L Francesconi i in.: Efficacy of an emollient dermoprotective cream in the treatment of elderly skin affected by xerosis; Giornale Italiano di Dermatologica e Venereologia 2015; 150:297-302
2. Анфілова, М. Р. (2014). Сухість шкіри як результат дефекту шкірного бар’єра і методи її корекції. Український журнал дерматології, венерології, косметології, (1), 111-114.
3. Ковальова, Т. М., Ковалева, Т. Н., & Половко, Н. П. (2017). Екстемпоральні м’які лікувально-косметичні засоби в боротьбі з сухістю шкіри.