Інструментальна сталь являє собою залізовуглецеві сплави металів, які після кінцевої обробки характеризуються високою міцністю та твердістю. Як сировина даний вид металопрокату використовується для виготовлення різного роду інструментів, в тому числі для ударних, штампових, ріжучих, вимірювальних та інших видів.
Цей вид металопрокату використовується для створення інструменту, який здатний працювати в умовах високих температурних режимів і при цьому не втрачає свої відмінні експлуатаційні характеристики.
Хімічний склад інструментальних сталей
Інструментальні сталі містять у своєму складі вуглець, масова частка якого коливається у межах від 0.5% до 2%.
Інструментальна сталь може бути:
- вуглецева;
- легована інструментальна сталь.
Вуглецева інструментальна сталь – це сталь із заниженою прогартованістю. Нелегований залізовуглецевий сплав містить від 0.65% до 1.35% вуглецю. Завдяки гартуванню з низьким відпуском даний вид металопрокату набуває високого рівня твердості та міцності.
Інструментальні леговані сталі завдяки вмісту легуючих речовин змінюють і свої характеристики. Сталь може містити легуючі добавки марганцю, хрому, титану, ванадію, вольфраму та інших хімічних сполук. Це впливає на рівень міцності та теплостійкості металопрокату.
Механічні властивості інструментальної сталі
Механічні властивості інструментальної сталі залежать від типу металопрокату.
Так, низьколегована або нелегована вуглецева сталь характеризується:
- зниженою чутливістю до перегріву;
- високим рівнем оброблюваності за допомогою різання та тиску;
- низьким показником схильності до деформації та появи тріщин в процесі обробки.
Легована інструментальна сталь відрізняється від вуглецевих сполук теплостійкістю, а також твердістю металу навіть при нагріванні до температури 260 ° С. Для виготовлення інструментів, особливо, коли мова йде про ріжуче обладнання, попит має хромомістка сталь 9ХС, а також хромовольфрамомарганцева сталь ХВГ.
Категорії інструментальної сталі
Інструментальна сталь, ціна на яку варіюється відповідно до способу обробки металопрокату, поділяється на наступні категорії:
- вуглецева інструментальна сталь;
- легована сталь;
- валковий сталевий металопрокат;
- сталь інструментальна швидкорізальна;
- штампова сталь.
За призначенням
Відповідно до сфери застосування, можна купити інструментальну сталь наступних видів:
- Штампова сталь для холодного деформування. Це не теплостійкий вид сталевого металопрокату, заевтектоїдного та ледебуритного класу.
- Штампована сталь для гарячого деформування. Теплостійкий вид сталі, поділяється на клас доевтектоїдних, евтектоїдних і заевтектоїдних металів.
- Сталевий металопрокат для різальних інструментів. Це сталь ледебуритного класу, характеризується високою теплостійкістю.
- Сталь для вимірювальних приладів. Це вуглецеві низьколеговані інструментальні сталі.
Штампова сталь для холодного деформування використовується для виготовлення штампів, що виконують пластичну деформацію металу в температурному режимі навколишнього середовища. Даний вид сталі характеризується високими показниками міцності, твердості, зносостійкості, а також важливим пунктом є стійкість до високих температур, через те, що в процес обробки металопрокат може нагріватись до температури 350°С.
Штамповані інструментальні сталі гарячого деформування вирізняються стійкістю до утворення окалин, а також мають відмінну міцність та в’язкість металу. Характерними рисами даного виду металопрокату є висока теплопровідність, а також здатність витримувати велику кількість нагрівань без утворення тріщин.
Інструментальна сталь для різальних приладів застосовується для виробництва свердел, сокир, долота, напилків, стамесок, плашок, пилок, фрез та інших ріжучих предметів, де ключовим показником є твердість матеріалу, а також достатня в’язкість та зносостійкість сталі.
Для вимірювальних приладів використовується сталь із вмістом вуглецю, а також масову частку хрому, марганцю, ванадію та інших елементів. З неї виготовляють штангенциркулі, лінійки, калібри, шаблони та інші прилади, де визначальною характеристикою є точність та зносостійкість. Вимірювальні прилади загартовують, а на наступному етапі відбувається тривалий низький відпуск сталі. Завдяки таким маніпуляціям максимальна кількість залишку аустеніту трансформується у мартенсит. Ці дії підвищують показники зносостійкості, щоб в процесі природного старіння форма та об’єм лишались сталими, що дуже важливо для високоточних вимірювальних приладів. Обрати інструментальну сталь, а також замовити з доставкою по Україні обрану продукцію Ви можете на сайті компанії Український Сталевий Прокат.