Аудіологія нерозривно пов’язана із технологіями, оскільки вони дозволяють суттєво розширити горизонти можливостей оцінювання стану слухового аналізатора. Сучасні методи діагностики слуху у дітей та дорослих дають змогу отримати коректні, придатні для інтерпретації дані, завдяки аналізу яких вдається вчасно розпізнати порушення, підібрати оптимальну стратегію для вирішення проблем. Прилади для аудіометрії часто застосовують при комплексному обстеженні, щоб отримати якомога точніший результат.

Особливо актуальні об’єктивні (апаратні) методи для перевірки сприйняття звуків у дітей раннього віку, для яких суб’єктивні методики не підходять, з огляду на значні похибки у результатах. Для новонароджених найчастіше застосовують скринінг слуху шляхом реєстрації отоакустичної емісії, за допомогою спеціальних пристроїв. Ознайомитись з особливостями та характеристиками приладів діагностики слуху PATH Medical можна тут. Варто зазначити, що діагностика за допомогою такого медичного обладнання проводиться тільки в умовах клінічних закладів або пологових будинків.

На чому базується обстеження: підґрунтя методики

Метод реєстрації отоакустичної емісії для немовлят використовують не раніше, ніж після 4 днів після народження. Це пов’язано з тим, що до цього емісія не реєструється. Під час обстеження слуху у вуха дитини спрямовується слабкий звук певної частоти (почергово у кожне). В нормі він проходить через середнє вухо, внутрішнє вухо, а потім повертається назад і реєструється у зовнішньому слуховому проході з затримкою у декілька мілісекунд. Спроможність зовнішніх волоскових клітин завитка внутрішнього вуха до скорочення додає енергії в рух базальної мембрани, сприяючи посиленню звукових сигналів, що подаються. Тобто, отоакустична емісія (ОАЕ) є побічним наслідком активних процесів у завитку внутрішнього вуха, й характер ефекту вимірюється для оцінки стану слуху.

Повернений сигнал дуже слабкий, і для його фіксації передбачений чутливий мікрофон на датчику приладу. Шляхом зміни співвідношення частот можна отримати дані про функціональність волоскових клітин мембрани на кожній із ділянок завитка. Якщо показники не відповідають нормі, необхідно провести додаткові обстеження, щоб зрозуміти, чи є причинами цього певні захворювання, чи інші причини, наприклад, проблеми з прохідністю вушних каналів через сірчані маси або рідину (навколоплідні води) у барабанній порожнині.

Проходження процедури: швидко та комфортно

Обстеження слуху цим методом зазвичай займає від 10 до 15 хвилин, і проходить у наступній черговості:

  • У слуховий прохід дитини поміщається невеликий спеціальний датчик, що нагадує за виглядом навушник.
  • У вухо пацієнта пристроєм подаються спеціальні звукові сигнали. При цьому у приміщенні не повинно бути стороннього шуму.
  • Після завершення стимуляції відбувається реєстрація зворотного сигналу із завитка.
  • По завершенні дослідження прилад фіксує результат, і лікар проводить його розшифрування.

Процес безболісний та комфортний для пацієнтів, практично не потребує підготовки – слід тільки переконатись у прохідності вушних каналів, при потребі – очистити їх. Методика підходить не тільки для дітей, а й для дорослих будь-якого віку.

Можливі протипоказання, проконсультуйтеся з фахівцем