Україна – країна, де є величезна кількість пам’яток, а культурна і духовна спадщина надзвичайно обширні. Крім загальновідомих пам’ятних місць, будівель, об’єктів, є ще й такі про які мало хто знає.  До того ж у державі є чимало визначних особистостей, які зробили багато для розвитку нації.

Що таке духовна спадщина України?

Всі так чи інакше розуміють, що таке духовність і що ж означає духовна спадщина. У максимально простому розумінні – це нематеріальні здобутки, які лишили нам минулі покоління. Твори, мистецтво, заповіти, цитати і т.д. – все це творить нашу спадщину. Є величезна кількість людей, яких можна назвати «батьками» чи «взірцями» для кожного українця. Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський, Микола Пирогов, Агатангел Кримський, Сергій Корольов, Віра Холодна – це лише маленька частинка тих, хто своїми діями, постійною працею внесли у скарбницю України чимало надбань.

Духовна спадщина зберігається у бібліотеках, вона «живе» у храмах і монастирях, яких дуже багато в Україні. Вони уособлюють у собі справжню духовність, скарб, який неможливо переоцінити. Більшість українців глибоко шанують і поважають своїх духовних наставників, у часи найбільших труднощів звертаються до них, цитують та шукають поради у їхніх книгах та спадщині.

Справжнім духовним скарбом є наша сучасниця – визначна українська письменниця Ліна Костенко, яка своєю творчістю допомагає українцям пережити найтемніші часи та завжди знаходить влучне слово для ситуацій, які відбуваються.

Які визначні об’єкти культурної спадщини є в Україні?

Культурна спадщина – це те матеріальне, що лишилося від минулих поколінь. Наша держава надзвичайно багата на дійсно визначні пам’ятки. Неможливо охопити всі, адже їх нереальна кількість. Можна визначити одні з найкращих та найпрекрасніших, хоча такий список може бути безкінечним:

  • Андріївська церква – пам’ятка архітектури, споруджена у Києві у 18 столітті за проєктом Бартоломео Растреллі. Розташована на Андріївському узвозі.
  • Борисоглібський собор – розташований у Чернігові. Був побудований ще на початку 12 століття. Довга історія і важливе значення роблять цей собор одним із найособливіших в Україні. Постраждав від авіабомби під час Другої світової війни. Реставрований у 50-х роках минулого століття.
  • Резиде́нція митрополи́тів Букови́ни і Далма́ції – комплекс, який збудований у середині 19 століття у Чернівцях у дусі еклектики. Комплекс нагадує середньовічний замок, тут також розбитий бароковий сад.
  • Софія Київська – одна з найвизначніших духовних пам’яток України. Розташована у Києві. Була споруджена ще в 11 столітті за наказами Володимира Великого або Ярослава Мудрого. Перебудовувалась і удосконалювалась, прикрашена мозаїками. Поряд з собором – дзвіниця на 76 метрів. Софія Київська - один з найзагадковіших храмів держави.
  • Диканька – селище, де з’єдналася культура, історія, минувшина. Тут знаходився визначний палац Кочубеїв, неймовірна Свято-Миколаївська церква-ротонда, де є усипальниця власників Диканьки Кочубеїв, а також Свято-Троїцька церква, описана у творах українського письменника Миколи Гоголя. До того ж тут збереглася Тріумфальна арка – єдиний об’єкт в Україні, збудований на честь війни 1812 року.
  • Софіївський парк – шедевр паркового мистецтва 18-19 століття, розташований в Умані у Черкаській області. Заснований у кінці 18 століття магнатом Станіславом Потоцьким на честь його дружини Софії Вітт. Величезна кількість рослин, скульптур, водоспадів, ставків, фонтанів і інших чудових елементів вробить парк одним з найгарніших у світі.

Звісно, в Україні є ще величезна кількість культурних пам’яток, які варті уваги. І всі вони важливі і цікаві, відіграють значну роль в історії. Інформація була взята із сайту  https://ukr-day.com/, де можна знайти ще багато цікавого і корисного про українську культурну і духовну спадщину.