Метушливі щури, пухнасті смішні шиншили, активні хом'яки та цікаві морські свинки здатні жити активно і довго! Але за умови правильного та придатного для їхнього організму харчування. Тому дуже важливо приділити увагу вибору відповідного корму для свого гризуна, адже вся ця група тварин названа від слова «гризти», а значить ваше завдання – подбати про те, що потрапляє на їх гострі зубки.
Види кормів для гризунів
Вибираючи корм для гризунів декоративних порід, можна зупинитися на будь-якому з варіантів:
- Натуральний. Насіння, горіхи, фрукти та овочі.
- «Живі» корми. Це комахи, які спеціально вирощуються для годівлі.
- Сипучі суміші та гранули.
Всі покупні корми діляться на класи, так само як котячі або собачі корми. Є 3 класи корму: економ, середній та преміум. Їх відрізняє вартість та склад. А ось за пакуванням не завжди легко зрозуміти корм якогось класу перед вами.
- Економ-клас. Це корм із найдоступнішими інгредієнтами. До нього можуть входити пшеничні зерна, горох, овес, насіння соняшнику та кукурудза. Плюс такого корму зазвичай у збалансованості. Іноді у складі можуть траплятися шматочки сушених овочів чи фруктів, і навіть трави. Серед мінусів – можливі синтетичні добавки, штучно одержані мінерали та невеликий асортимент подібних кормів. Використовувати можна, але не на щоденній основі.
- Середній. У таких кормах вже більше складових, ніж у найдешевших. Корми цієї лінійки вже коштують дорожче і можуть використовуватись на постійній основі.
- Преміум. У складі найвищого класу кормів для гризунів все натуральне. У ньому багато білка, клітковини та повноцінний вітамінно-мінеральний комплекс. Корм «Преміум» відмінно засвоюється, а також ощадливо витрачається завдяки тому, що тварина насичується меншою порцією.
Також корми можуть ділитися по видам. Так, бувають:
- Універсальні суміші. Можуть використовуватися для всіх тварин, які належать до гризунів.
- Видовий. Корм тільки для певного виду, наприклад, для морських свинок або для сирійських хом'яків.
- «Розмірний». Зазвичай на упаковці такого корму вказаний розмір тварини – дрібний, середній або великий* (*наскільки це можливо серед гризунів).
- Спеціальні корми. Наприклад, для довгошерстих гризунів, вагітних чи алергіків.
Крім основного корму можна і потрібно пригощати улюбленців різними спеціальними ласощами. Вони з радістю будуть гризти кормові палички, спеціальне печиво тощо. Але пам'ятайте, що ласощі можна включати до раціону лише до 25% від загального об’єму їжі.
Плюси та особливості готового харчування
Звичайно ж, натуральний продукт у рази смачніший і корисніший – так вважають господарі. Але це не зовсім так. Сучасні корми також чудово збалансовані, а в компонентах збережено всю користь. До того ж, не кожен має стільки вільного часу, щоб готувати обід ще й хом'якові. Тому допоможуть сухі готові суміші з усім необхідним.
У сухих кормах для гризунів можна зустріти такі складові:
- Бобові культури.
- Злаки та зернові.
- Насіння та горіхи.
- Овочі та фрукти.
- Зелень і трави.
- Вітаміни (частіше D та E).
- Мінеральний комплекс (обов'язково залізо, мідь і цинк).
Плюси готових сумішей для гризунів:
- Вивірений збалансований склад, продуманий дієтологами раціон.
- Користь для організму. У таких кормах багато речовин, що підтримують здоров'я зубів, вовни, шкіри, зору тощо.
- Різноманітність. У кожній порції безліч смакоти – суміш влаштована таким чином, щоб не набридати непосиді.
- Вартість. Кожен власник маленького гризуна підбере варіант за вигідною для себе ціною.
Вигода та зручність очевидна – готові сухі суміші для гризунів корисні для маленьких улюбленців та значно полегшують наше життя. Головне – приділити увагу вибору.