Головні новини. В Україні триває спалах небезпечної інфекції – гепатиту А. Головний осередок спалаху зафіксований у Вінницькій області – у цьому регіоні хвороба вклала на лікарняні ліжка сотні людей. У МОЗ заявляють, що спалах цієї недуги вдалося локалізувати, однак чимало людей все ще проходять лікування.
Як уберегтися від зараження гепатитом А розповіла лікар-епідеміолог Донецького обласного центру контролю профілактики хвороб МОЗ Наталія Іваненко, пише RegioNews.
Як передається гепатит А
За словами експертки, найчастіше люди заражаються гепатитом А через забруднену воду або продукти харчування. Вона зазначила, що інфекція передається від людини до людини фекально-оральним шляхом.
"Простими словами: потрібно, щоб до рота потрапило щось інфіковане. Грубо кажучи, це інфіковані фекалії, які можуть потрапляти разом з водою або ж через недотримання правил особистої гігієни", - сказала вона.
Також, за словами епідеміологині, можливий побутовий шлях передачі інфекції. Наприклад, є великий ризик захворіти, коли у сім’ї вже хтось інфікований і готує їжу. Таким чином інфікована людина може стати джерелом захворювання для решти членів родини.
Чи потрібно носити маску для профілактики гепатиту А
Наталія Іваненко наголосила, що маска не може врятувати від гепатиту А, оскільки цей вірус не передається повітряно-крапельним шляхом. Лікар також навела декілька порад, як уберегтися від зараження:
- мити руки перед вживанням їжі і після походу у туалет;
- кип'ятити протягом 10 хвилин воду з водопроводу чи бювету;
- у місцях спалаху захворювання бажано споживати тільки бутильовану воду;
- ретельно мити овочі та фрукти.
Як проявляється хвороба – основні симптоми
Інкубаційний період гепатиту А досить тривалий, до появи перших симптомів після зараження може минути від 14 до 28 днів.
За словами Наталії Іваненко, перебіг хвороби може бути різним – хтось може відбутися легким нездужанням, а когось у важкому стані госпіталізують до лікарні. Однак, як наголосила епідеміолог, у більшості випадків лікарі фіксують незначне підвищення температури тіла – до 37,5 градусів, однак підвищена температура довго тримається.
"Найбільш розповсюдженими симптомами захворювання на гепатит А є виражена слабкість, підвищена втомлюваність, підвищення температури тіла, втрата апетиту, в деяких випадках – неприємні відчуття в області живота чи важкість у правому підребер’ї. Також може бути блювота або діарея, зміна кольору сечі ближче до темного. Може ще бути пожовтіння шкіри, але спостерігається це частіше у дорослих, ніж у дітей. Ці симптоми можуть бути разом, або ж якийсь може бути відсутнім під час захворювання на гепатит А", - розповіла Наталія Іваненко.
Лікар також зазначила, що при легкому перебігу хвороби люди часто переносять захворювання "на ногах". І це створює додаткові ризики для поширення інфекції, адже людина навіть не здогадується, що є носієм гепатиту А.
Чи потрібна вакцинація від гепатиту А
Вакцинація від гепатиту А не входить до українського календаря обов'язкових щеплень. Найчастіше людям роблять вакцину проти цієї інфекції в екстреному порядку після контакту з хворим.
Як розповіла Наталія Іваненко, вакцина є інактивованою, тобто вона не містить живого вірусу. Для максимального захисту потрібно робити два щеплення з проміжком мінімум у 6 місяців. Варто зазначити, що ця вакцина вважається безпечною для дітей від одного року. Ефективність вакцини складає від 90 до 95 відсотків.
При цьому епідеміолог попередила, що держава не забезпечує вакциною від гепатиту А. Оскільки вона не входить до календаря обов'язкових щеплень, то вакцинуватися від цієї інфекції можна лише на платній основі. Одна доза вакцини коштує близько 500 гривень. При цьому безкоштовно вакцинуватися проти гепатиту А можуть військовослужбовці.
Нагадаємо, спалах гепатиту А був зафіксований у Вінницькій області. Також фіксувалися поодинокі випадки захворювання ще у чотирьох областях, однак вони не пов'язані між собою. Загалом було підтверджено 245 випадків інфікування.
Наразі спалах захворювання у Вінниці пішов на спад, у місті відкривають школи.