cc857b1432d51d9342d132d38c7fbf0a.jpg

Коньяк – це міцний спиртний напій з винограду, сорти якого визначені законом, вирощеного на певній території, що двічі дистильований і провів у бочці не менше двох років. Перед тим як купити коньяк, варто дізнатись про його історію і особливості щоб точно обрати те, що буде смакувати. 

За законом коньяком може називатись тільки алкогольний напій, виготовлений у Франції в одноіменному місті. Саме тому коньяки виготовлені в Арменії, Азербайджані, Грузії, Молдавії - бренді. 

Географія виробництва коньяка

Місто Коньяк знаходиться на заході Франції. Завдяки сприятливому клімату і і річці, що протікає містом, цей регіон є досить вдалим для вирощування винограду. 

Історія коньяка

Перша згадка про поселення дома сучасного Коньяку належить до часів римлян. Немає особливих підстав сумніватися, що саме вони розбили тут перші виноградники. У раннє Середньовіччя виноградарство у цих місцях, як і скрізь у Франції та взагалі в Європі, концентрувалося навколо монастирів. Все найцікавіше починається у XII столітті. 

Саме в цьому регіоні розташовувався великий морський порт, через який шла торгівля з іншими країнами. Основним продуктом експорту була сіль, а основними покупцями - голландці, які згодом почали купувати місцеве вино. Оскільки вино погано переносить транспортування морем, голландці стали дистилювати його. Так виникло поняття “палене вино” - brandewijn. Саме від цього слова походить слово «бренді». До речі чималу роль в історії коньяку відіграло протистояння католиків та протестантів. Щоб простежити за ним, ми переносимося у XVI століття. 

Саме в цей період у Франції і Нідерландах були війни між католиками і протестантами. В результаті цих подій багато голландців емігрувало до Франції, в регіон Шаранту. Там голландці починають самі дистилювати вино, розвивають технології і торгують бренді з Коньяку. 

Голландська «лафа» закінчується 1665-го, коли фактичний прем'єр-міністр при «королі-сонці» Людовіку XIV Жан-Батист Кольбер вводить високі мита для іноземних торгових суден на захід у французькі порти та вихід із них. Голландці втрачають фактичну монополію торгівлю французькими товарами. Потім завдяки розвитку Франції, суднобудівництва і технології виробництва коньяка у світі потроху дізнаються про такий вид напою. 

Сама назва “коньяк” була офіційно затверджена у 1909 році. Тоді ж було виділено 6 регіонів виробництва продукту. На сьогодні ці 6 субзон виглядають наступним чином: 

  • Grande Champagne (Гран Шампань)
  • Petit Champagne (Пті Шампань)
  • Borderies (Бордери)
  • Fins Bois (Фен Буа)
  • Bons Bois (Бон Буа)
  • Bois Ordinaires (Буа Ордінер)

Також були виділені сорти винограду, із яких дозволено робити коньяк: 

  • юньі блан ( треббиано)
  • фоль бланш (пікпуль)
  • коломбар
  • монтіль
  • мелье сен-франсуа
  • семійон

Обрати справжній коньяк із Франції ви можете в інтернет-магазині hlibvino.com.ua. “Хліб і вино” пропонують широкий вибір та високу якість алкоголю. 

Зловживання алкоголем шкодить вашому здоров'ю