Сучасний світ багато чого змінює в нашому житті, в тому числі і у професійній діяльності. Сьогодні вже нікого не здивуєш роботою вдома. Все більше компаній впроваджують такий графік роботи, що дозволяє працювати дистанційно. За великим рахунком віддалена робота нічим особливим не відрізняється від повної зайнятості. Основна відмінність полягає лише в тому, що людина працює не в офісі, а вдома. Причому вона не обов’язково має жити саме в тій місцевості, де знаходиться компанія, а може працювати з іншого міста чи навіть з-за кордону. Цікаво, що Україна є однією з небагатьох країн, де така форма трудових відносин врегульована на законодавчому рівні.

Формати віддаленої роботи

Дистанційний формат співпраці у більшості випадків так само, як і робота на повну зайнятість, передбачає повний або в окремих випадках неповний робочий день і чітко визначені посадові обов’язки. Віддалені працівники можуть працювати і по гнучкому графіку роботи, тобто мають можливість на власний розсуд розподіляти години роботи та відпочинку. Для роботодавця головне — це результат.

Віддалена робота, окрім праці вдома, передбачає й інші формати, серед яких:

  • мобільна дистанційна робота — коли у традиційних формах діяльності застосовуються можливості нових технологій. Простіше — це така форма зайнятості, коли працівники не менше 10-15 годин робочого часу на тиждень проводять поза місцем основного офісу, використовуючи певні телекомунікаційні технології. До таких працівників належать торговельні представники, інженери з експлуатації, інспектори тощо;
  • позаштатна робота або фріланс — такий формат орієнтований на виконання конкретних завдань, які можуть бути разовими або періодичними, а інколи і постійними. Частіше за все фрілансерами працюють дизайнери, фотографи, ілюстратори, копірайтери, перекладачі, письменники, програмісти, юристи;
  • дистанційна робота в спеціально обладнаному офісі — це коли спеціаліст виконує функціональні обов’язки на відстані, але не у себе вдома, а в приміщенні роботодавця;
  • надомна праця — діяльність запроваджена таким чином, що робітник працює виключно на дому. Як правило, така робота проста і не вимагає високої кваліфікації. Оплачується за кінцевим результатом;
  • дистанційна зайнятість — коли кваліфікований працівник, який має високий рівень довіри зі сторони роботодавця, виконує роботу частково вдома, а частково в приміщенні роботодавця.

Переваги чи недоліки. Куди більше схиляються терези?

Багато хто вже давно відчув на особистому прикладі усі можливості віддаленої роботи. Це молоді мами і татусі, що знаходяться в декретній відпустці, особи, яким щоднини доводилося долати великі відстані, щоб дістатися робочого місця,фахівці з маленьких населених пунктів, які тепер мають змогу пропонувати свої послуги компаніям з великих міст України. З іншої сторони, це люди складних, творчих професій, що потребують усвідомленої роботи, які не можуть в офісі повноцінно працювати.

Розглянемопозитивні моменти, які можна отримати від праці вдома. Це:

  1. самостійне планування робочого часу та домашніх і особистих справ;
  2. заощадження часу та грошових ресурсів, що витрачаються на дорогу до місця роботи і назад незалежно чи то громадський транспорт, чи то власний автомобіль;
  3. більша концентрація уваги на роботі та багато інших.

Не дивлячись на наявні переваги, віддалена робота має і певні недоліки. У людей, що працюють дистанційно, часто виникають проблеми з самодисципліною з-за відсутності контролю, вони відчувають брак живого спілкування, немають перспектив для кар’єрного зростання, бо не завжди їх офіційно працевлаштовують тощо.

Певною мірою терези схиляються на користь дистанційної роботи у фахівців своєї справи, які вже давно визначилися з професією та мають досвід роботи за фахом. А як діяти тим, хто лише починає свій трудовий шлях або набув спеціальності, по якій не може знайти реальну роботу? Як знову не помилитись з вибором професії?

Тест на вибірпрофесії

В мережі Інтернет можна знайти багато сайтів для самостійного визначення профорієнтаційної направленості, яка є цілою науковою дисципліною, що допомагає людині обрати майбутню професію, враховуючи всі її здібності, схильності, потреби і бажання, або ж поміняти спеціальність, щоб мати змогу працювати дистанційно. Для цього достатньо відібрати в пошуковому вікні фразу «тест на професійну орієнтацію» і перед вами відкриється безліч посилань на тести по вибору професії, анкетування та спеціальні професійно орієнтовані опитувальники. Вони допоможуть краще розібратися в собі та зробити правильний вибір у напрямку, який вам дійсно підходить.

Пройти тест на професійну орієнтацію онлайн можуть як ті, хто тільки обирає для себе майбутній фах, так і ті, хто шукає роботу своєї мрії.