Кукурудза. Перспективи експорту у 2022/23 МР
Перспективи експорту 2022/23 МР
Раніше у своїх статтях ми розділяли поняття «експортного потенціалу» та «оцінки реального експорту», оскільки не була відома подальша доля «зернової угоди». Після її продовження ще на 120 днів наприкінці листопаду, а також після продовження роботи Спільного координаційного центру в Стамбулі, навіть після тимчасової відмови рф від участі, стало очевидним, що в роботі українських морських портів зацікавлено набагато більше сторін. Тому у своїх оцінках надалі ми будемо використовувати єдине поняття «оцінки експорту», яке наразі обмежене тільки пропускною здатністю одеських морських портів та темпом перевірок суден у Стамбулі, тому наша оцінка експорту кукурудзи в 2022/23 МР складає 26,5 млн т, що складає 100% від урожаю, але це за рахунок перехідних залишків врожаю 2021 р.
Основним імпортером української кукурудзи на початку 2022/23 сезону виступає ЄС, який в 3 рази збільшив обсяги закупівель порівняно з минулим сезоном, а частка України у структурі їхнього імпорту перевищила 43% за рахунок привабливої ціни, порівняно з іншими походженнями.
Слід очікувати, що ЄС і надалі продовжить активно імпортувати кукурудзу з України (незалежно від подальшої долі «зернового коридору»), оскільки цьогоріч їхній власний врожай виявився нижче очікувань. Єврокомісія оцінює імпорт кукурудзи у 2022/23 МР ЄС на 22 млн т, що на 6 млн т вище, ніж у попередньому сезоні.
Також кожного місяця з початку сезону зростає доля Китаю в українському експорті, що свідчить про достатній рівень довіри до механізму «зернового коридору». Втім, не варто очікувати, що Китай випередить ЄС за обсягами закупівель, оскільки в цьому році вони зібрали хороший власний врожай, тому їхній імпорт оцінюється на 4 млн т менше, ніж торік (18 млн т – USDA).