Оцінка оваріального резерву — одна з важливих частин обстеження перед штучним заплідненням. Вона дає можливість зрозуміти, чи відповідає кількість фолікулів у яєчниках віковому діапазону, а це, своєю чергою, є орієнтиром для вибору відповідного варіанту стимуляції яєчників у програмі штучного запліднення.

AD_4nXd6__6tauWP6aFjryxEoOekeSoJL9C3fu85gzCtvj1iZg2Pz-EtIBFrNKTYwbPlnotPPTmBSgX2GvTMryCMBA__3Pe8F5AyOxZxfiFlF3L7eb-X4kWboWYSlQqvfJ6iT6mf5sFUwHxDXh7osY2GJzr4f45oRZeXWfKfDGShqg?key=72NwumBG4NDZ7SXe9xFY7Q

Оваріальний резерв та АМГ

Оваріальним резервом називають кількість фолікулів у яєчниках. Новонароджена дівчинка має увесь запас фолікулів, який буде з нею до кінця фертильного періоду. У момент народження він налічує півтора-два мільйони фолікулів, які перебувають у сплячому, так званому примордіальному стані. Коли настає статева зрілість, під гормональним впливом, а саме під дією фолікулостимулювального гормону (ФСГ) щомісяця до другої стадії зрілості переходить пул приблизно з 12–15 фолікулів, які називають антральними. До середини менструального циклу у пулі антральних фолікулів утворюється один домінівний, який досягає цілковитої зрілості: він лопається і з нього виходить яйцеклітина. Наявність яйцеклітини — умова, за якої можливе зачаття.

Зі всіх фолікулів протягом життя близько 400 досягають стадії яйцеклітини, інші поступово руйнуються. Проте вони виконують свою роль — виробляють АМГ, антимюллерів гормон. Таким чином, вимірявши рівень АМГ, можна отримати уявлення про оваріальний резерв.

Як оцінюють оваріальний резерв

Для оцінки оваріального резерву використовують аналіз крові на АМГ, УЗД фолікулів та аналіз крові на ФСГ.

Аналіз на АМГ

Нормальним показником АМГ для жінок у репродуктивному віці є 1–3 нг/мл. З 18 до 30 років показник ближче до верхньої межі діапазону, а в 40 — до нижньої. Якщо в цей період рівень АМГ менший за 1 нг/мл, наявне передчасне виснаження оваріального резерву. Після 45 років АМГ менш як 1 нг/мл вважають віковою нормою. Він може бути помірно низьким, 0,7–0,9 нг/мл чи низьким — менше ніж 0,3 нг/мл. Це не має значення, якщо жінка не збирається вагітніти, але є важливим показником для ЕКЗ. За низького АМГ гормональна стимуляція яєчників неефективна, тож лікар може порекомендувати ЕКЗ без стимуляції або з донорською яйцеклітиною.

Детально про аналіз: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/amg/ 

УЗД антральних фолікулів

За допомогою УЗД яєчників підраховують кількість антральних фолікулів. Це дослідження є найінформативнішим у перші чотири дні менструального циклу, УЗД виконують трансвагінальним методом.

Аналіз на ФСГ

Сама назва гормону — фолікулостимулювальний — говорить про його функції та про те, яку важливість він має для дозрівання яйцеклітин. Для комплексної оцінки оваріального резерву рівень ФСГ вимірюють десь на третій день циклу.

Від чого залежить оваріальний резерв та рівень АМГ

Запас фолікулів залежить переважно від двох чинників: спадковості та віку. Спадковість значною мірою визначає, коли настає фізіологічне виснаження оваріального резерву, тобто менопауза. У середньому цей вік відповідає 51–52 рокам, але зустрічається рання менопауза, коли оваріальний запас вичерпується вже в 40–45 років, а також передчасна, коли це може статися вже в 35 років.

Інші чинники:

  • хірургічні втручання на яєчниках;
  • хіміє- або променева терапія;
  • тяжкі запальні захворювання органів малого таза.

Оскільки рівень АМГ відбиває кількість фолікулів, всі ці чинники неминуче впливають і нього.

Чи показує рівень АМГ можливість зачаття?

Ні. Для зачаття достатньо однієї яйцеклітини, тому воно можливе навіть за низького АМГ. Водночас нормальний показник АМГ може супроводжувати безпліддя, наприклад, у разі трубній непрохідності або за низької якості яйцеклітин. Тому аналіз на АМГ зазвичай не використовують для оцінки фертильності жінок поза проблемою безплідності.

Автор: Сендзюк Наталія Євгеніївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗ діагностики.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83