Скіл (skill) — це робочий, ігровий чи соціальний навичка. Зазвичай термін використовують для позначення рівня професіоналізму: «високі скіли» — людина добре вміє щось робити, «низькі скіли» або «лоускіл» — навичок поки що недостатньо.

У професійній сфері набір скіл — це список компетенцій фахівця, те, що він вміє працювати. У неформальній промові словом «скіл» позначають будь-яку навичку, яку можна розвинути: від малювання до вміння організувати своє життя.

Геймери називають скіл набір ігрових здібностей персонажа або майстерність самого гравця. Нерідко термін використовується в IT та інших сучасних галузях.

Hard skills та soft skills: у чому різниця

Навички бувають двох видів: софт-скіли та хард-скіли.

  • Hard skills, або «жорсткі навички», — безпосередні робітники чи технічні компетенції. Розуміння якоїсь технології, вміння користуватися певною програмою, досвід водіння чи знання англійської мови — це все хард-скілли. Вони специфічні для конкретної професії та зазвичай залишаються незмінними на одній і тій же посаді в різних компаніях. Розробник скрізь писатиме код на «своєму» мовою, а кухар — готувати їжу. Різниця лише в деталях.
  • Soft skills, вони ж «м'які» або «гнучкі навички», — це якості, які допомагають людині працювати краще та ефективніше. Наприклад, вміння домовлятися, стресостійкість, уважність, самоорганізація чи тайм-менеджмент — софт-скіли. Вони не менш важливі, ніж «жорсткі» навички, але вимоги до них від компанії до компанії, а критерії оцінки розмиті.

Хард-скіли роблять людину професіоналом, софт-скіли — добрим працівником. Щоб побудувати успішну кар'єру, потрібно і те, й інше. А щоб їх розвивати треба спілкуватися з людьми в яких вони вже розвинені, найкраще для цього підходить діджитал ком'юніті UDC.

хард скілз

Які скіли важливіші за — жорсткі чи м'які

На це питання немає однозначної відповіді. Без жорстких навичок не вдасться працювати за спеціальністю, м'які однозначно важливі для просування і для якісного виконання обов'язків. Деякі дослідження зазначають, що успішність кар'єри на 80% залежить саме від софт-скіллів — але багато залежить і від сфери, і від посади, і від компанії.

Так, програмісту потрібно вміти працювати в команді — у розробці задіяно багато людей. Дизайнеру важливі креативність, творче мислення. Усім потрібна ефективність, здатність вбирати нову інформацію та розвиватися: без цієї навички буде складно підтримувати хард-скіли.

Компанії зазвичай повідомляють, які компетенції для них важливі у співробітнику, що він має знати та вміти. Тож орієнтуйтеся ще й на вимоги роботодавця.

Як перевірити свої скіли

«Жорсткі» скіли перевірити відносно легко. Для цього є тестування, екзамени, різні види атестацій. Це об'єктивні вміння, які можна виміряти та оцінити за допомогою стандартних методів, тому їх перевіряти простіше. Якщо вам цікаво, наскільки ви просунулися, скажімо, у програмуванні, можете знайти будь-яке тестування з теми, що цікавить, і постаратися його пройти. Тестове завдання прийому працювати — теж перевірка хард-скіллів.

З «м'якими» Навички складніші: це особисті якості, які не вдасться виміряти стандартними засобами. Якщо тут і можна застосовувати тести, то психологічні чи ситуативні: приміром, запитувати людину, як би вона повівся в такій ситуації. Але відповідь може бути необ'єктивною: люди нерідко сприймають себе інакше, ніж є насправді.

Тому софт-скіли складно перевірити. Але можливо: спробуйте подумки ставити себе у різні ситуації, стежте за своїми рішеннями, подивіться критичним поглядом на те, як плануєте день чи реагуєте на стрес.

Які софт-скіли зараз важливі роботодавцям

У 2020 році LinkedIn провела опитування та виділила п'ять софт-скіллів, які роботодавці зараз вимагають від претендентів найчастіше. Ось що туди увійшло.

Командна робота. Зараз все менше одинаків, компанії діють злагоджено, і комунікація між колегами є важливою. Невміння «грати у команді» гальмує процеси і заважає їх налагодити — і це стосується зокрема людей, які прагнуть взяти все на себе.

Емоційний інтелект. Це поняття означає здатність чути, розпізнавати та контролювати емоції. Людина з розвиненим емоційним інтелектом добре розуміє почуття інших, вміє розумітися на власних емоціях, зберігати баланс з-поміж них і розумовими рішеннями, правильно реагувати і давати зворотний зв'язок. Ще є соціальний інтелект — те, наскільки людина успішна у соціальній взаємодії. Він також важливий: обидві ці навички допомагають підтримувати ефективність та доброзичливу атмосферу в колективі.

Адаптивність. Це вміння пристосовуватися до мінливих обставин — якість, цінна у світі, що постійно змінюється. Бізнес зараз розвивається дуже швидко, особливо у сучасних динамічних галузях, — потрібно відповідати актуальним стандартам і знати, куди рости, щоб бути добрим ефективним професіоналам.

Навичка переконання. Переконання — це не продавлювання своєї точки зору, а вміння донести позицію, простою мовою пояснити, для чого потрібне обране рішення, що буде кращим у тій чи іншій ситуації. Воно допомагає грамотніше ставити завдання, домагатися прийняття вірних рішень, бути ефективнішими при переговорах і досягати мети. Переконання особливо важливе для керівників і фахівців, які спілкуються з людьми.

Креативність. Вміння вигадувати щось нове, а не діяти за шаблоном, зараз цінується: оригінальні способи допомагають упоратися з, начебто, нерозв'язними завданнями. Зараз важливо вміти шукати нестандартних рішень, і цю здатність потрібно розвивати. Вона не з'являється з нізвідки і не вивчається академічними засобами — потрібно змінювати власне мислення. Це стосується практично всіх софт-скіллів.

Як розвинути різні види скіллів

Жорсткі. Їх можна отримати академічним шляхом: деякі — за кілька днів, інші — за місяці чи роки. Такі вміння — об'єктивні та чіткі: про них пишуть підручники та статті, проводять семінари. Здобути знання можна самостійно, якщо вивчати матеріали на тему, або на курсах під контролем досвідченого викладача. Другий варіант буває ефективнішим, тому що ментор одразу розповість про актуальні практики та рішення.

М'які. Soft skills вивчаються довше: для їхнього освоєння потрібно змінити мислення та поведінку, а це нешвидко. На відміну від жорстких скіл, тут недостатньо розуміти технологію. Але матеріали для навчання все одно є просто інші.

Для розвитку софт-скіллів існують тренінги особистісного зростання, різні вебінари та психологічні практики. Є й книги: мотиваційні, про вплив, комунікацію та планування.

Напрямків софт-скіллів багато, тому спочатку варто визначитися, чого вам не вистачає. Для цього дайте відповідь собі на питання: які софт-скіли знадобляться в майбутній професії і наскільки вони розвинені у вас? Потім можна намічати план дій.

Книги про софт-скіли та ефективність

  • Якщо в роботі важлива самоорганізація, зверніть увагу на матеріали з особистої ефективності, такі як «Джедайські техніки» Дорофєєва або «Думай повільно, вирішуй швидко» Канемана. Проблеми із самоорганізацією та work-life balance — «професійна хвороба» айтішників, особливо на віддаленні.
  • Класикою для розвитку навичок комунікації та переконання вважаються книги Карнегі, але крім нього є «Психологія впливу» Чалдіні та інші нон-фікшн-матеріали. Такі скіли важливі для менеджерів, командних гравців, яким часто доводиться доносити свою точку зору.
  • Про креативність також є багато книг — від «Краді як художник» до «Рисового штурму». Бути креативним корисно у будь-якій сфері, але найголовніше це дизайнерам, проектувальникам та іншим представникам творчих спеціальностей.

На курсах навчають хард-скіл і розповідають про софт-скіли, важливі в обраному напрямку.