Глистяна інвазія, або гельмінтоз, – це інфекційне захворювання, етіологічною причиною якого є потрапляння до організму людини паразитів, а саме гельмінтів. Це можуть бути круглі, плоскі, кільчастоголові та деякі черв’яки. Даний вид патології, як правило, має хронічний характер і мають системний вплив на здоров’я пацієнта.
Ступінь вираження проявів хвороби може бути варіабельною, на ранніх стадіях гельмінтоз може спричиняти лише невеликий дискомфорт. А тому важливу роль в діагностиці і лікуванні даного захворювання мають профілактичні обстеження, які в деяких випадках можуть бути вимогою при прийнятті на роботу людини на певно посаду, або зарахування дитини у школу чи дитячий садок.
Враховуючи особливості зараження, фахівці виділяють:
- Біогельмінтози. Для розвитку та передачі збудника потрібен проміжний господар.
- Геогельмінтози Проміжний господар відсутній, дозрівання яєць та/або личинок відбувається у ґрунті.
- Контактні гельмінтози: збудник передається безпосередньо від людини до людини.
У більш широкому сенсі фахівці виділяють дві основні групи паразитів, що найчастіше вражають організм людини: круглі черв'яки або нематоди і плоскі черв'яки, які включають стрічкових черв'яків та деякі інші різновиди гельмінтів.
Заведено виділяти гострий і хронічний гельмінтоз. Гостра стадія триває приблизно 2 місяці від моменту глистної інвазії, а хронічна стадія може тривати до кількох років. Серед найбільш поширених проявів гельмінтозів в стадії загострення діагностичну цінність мають наступні:
- біль у животі;
- нудота;
- підвищена температура тіла;
- озноб;
- погіршення загального стану;
- втома;
- біль у м’язах;
- метеоризм;
- сухий кашель.
Симптоми залежать від того, які саме органи і системи знаходяться під впливом продуктів життєдіяльності того чи іншого виду гельмінтів. А це може бути товста кишка, ЦНС, периферична нервова система, кровоносна система, печінка, органи лімфатичної системи або органи дихання.
Діагностика та лікування гельмінтозу
Для того, щоб поставити пацієнту точний діагноз сучасні лабораторії пропонують наступні методи діагностики https://rcld.com.ua/analizi/:
- аналіз кала на яйця гельмінтів;
- соскоб на ентеробіоз;
- ПЦР;
- ИФА;
- клінічний аналіз крові;
- гістологічні дослідження.
Варто зауважити, що загальний аналіз калу не є інформативним для постановки діагнозу, але може бути призначений для встановлення даних про загальний стан здоров'я пацієнта.
Тільки після повного обстеження і збору анамнезу, може бути встановлений уточнений діагноз і призначена відповідна терапія препаратами, які мають високий ступінь чутливості до тих чи інших видів гельмінтів.