Із майже восьми мільйонів людей, які залишили Україну після 24 лютого 2022 року, три з половиною вирушили до Польщі. З того часу деякі вирішили повернутися додому. Біженці, які залишаються там, мають низку привілеїв, у тому числі безоплатний доступ до освіти та охорони здоров'я. Діти можуть відвідувати загальнодоступні та українські школи в польщі. Також вони мають можливість навчатись онлайн у своїй школі на батьківщині.
Де у Польщі є українські школи?
Більша частина українських школярів потребують підготовчих курсів, щоб вивчити польську мову та мати можливість продовжити навчання. Щоб забезпечити право на освіту евакуйованим дітям, фондом «Незламна Україна» було створено проєкт «Перша українська школа у Польщі». На сайті https://spilnoinpl.org/ можна докладніше дізнатися про цю освітню ініціативу.
Сьогодні це вже 3 українські школи. Вони знаходяться у Варшаві, Кракові та Вроцлаві. У всіх них учнів безкоштовно забезпечують усіма навчальними матеріалами. Також тут надано можливість вивчення польської мови та доступна психологічна допомога.
Крім освітньої програми у цих навчальних закладах нерідко проводяться творчі та спортивні конкурси, концерти, майстер-класи та інші заходи.
Є гуртки та секції, такі як:
- тхеквондо;
- дитяча дипломатія;
- англійський клуб;
- хореографія;
- робототехніка.
Влітку, під час канікул, запрацюють пришкільні табори для дітей різного віку. А крім того буде створено польсько-українські клуби.
Які ще пільги надаються українцям?
Громадянам України, зареєстрованим органами місцевого самоврядування, надається PESEL (аналог ідентифікаційного коду), що дозволяє мати доступ до послуг польської влади. Батьки можуть розраховувати на різні соціальні пільги, включаючи фінансову підтримку флагманської програми PiS під назвою 500+ (виплата у розмірі 500 злотих на місяць на кожну дитину віком до вісімнадцяти років).
Жінки, які народжують у Польщі, також мають право на безумовну батьківську допомогу, що виплачується протягом одного року у розмірі 1000 злотих на місяць. А крім того безробітні, які не зробили достатнього внеску до системи соціального страхування. Українці мають повний доступ до ринку праці та безкоштовний громадський транспорт.
Польща продовжує підтримувати українських дітей та молодь, незалежно від того, чи обирають вони дистанційне навчання на батьківщині чи очне у польських школах.