У ПАТ "Мегабанк" (Харків) немає проблем із ксерокопіюванням паспортів клієнтів при обміні ними валюти. Про це 26 вересня повідомив "SQ" заступник голови правління "Мегабанку" Олександр Шипілов. За його словами, положення про те, що при обміні валют потрібні ксерокопії паспортів, чітко прописані Нацбанком. "У мережі "Мегабанку" немає обмінних пунктів типу "касир у віконці". Всі пункти, в яких обмінюється валюта, знаходяться у відділеннях банку, де вже є копіювальна техніка. Ксерокопії паспорта будуть підшиті до квитанцій і зберігатися в банку, тобто - доступ до цих документів буде обмеженим", - повідомив він.

О.Шипілов зазначив, що в "Мегабанку" не помітили різкого зменшення або збільшення кількості валютообмінних операцій - вони залишилися на середніх значеннях. Був відзначений ріст курсу долара до гривні, але сказати, з чим це пов'язано, складно. "Базові параметри на міжбанківському валютному ринку України і на міжнародних валютних ринках не відповідали руху курсу гривня - долар в обмінних закладах Харкова. Така ж ситуація і сьогодні. Тому курси вже повертаються на колишні позиції. Найімовірніше, підвищення курсу долара було пов'язане саме з нововведенням з обміну, але яким чином, сказати складно", - зазначив О.Шипілов.

Як повідомили "SQ" у ПАТ "Банк Меркурій", банк звертався із запитом до НБУ, щоб там роз'яснили, який документ, що засвідчує особу, потрібно вимагати у клієнтів при обміні валюти. У НБУ "Меркурію" повідомили, що банк може встановити такий документ самостійно. У банку встановили, що таким документом для громадянина України є паспорт. Оскільки у "Меркурія" немає пунктів з обміну валюти (валюта обмінюється в касах відділень банку), то ксерокопію паспорта клієнта роблять у банку. Ксерокопія без оригіналу паспорта недійсна. У банку валюту обміняють і громадянам України, та іноземцям, але оформлення продажу і кпівлі валюти для них проводиться за квитанціями різних форм.

У ПАТ "АКБ "Базис" (Харків) відзначили, що всі, кому потрібно отримати або обміняти валюту, змогли це зробити за новими правилами. Але людям не подобається, що зняття ксерокопій забирає додатковий час на друк, а також час касира, якому потрібно звірити дані паспорта та ксерокопії. Для громадян України потрібно надавати лише паспорт, для іноземців - потрібно надавати ще й декларацію про те, де він отримав гривні або долари (наприклад, ввіз їх через митницю). Особливих проблем у банку не помітили. "Був тільки один випадок, коли молода людина - іноземець, найімовірніше, - студент, прийшов до банку взагалі без документів і хотів обміняти 20 доларів. Довелося йому відмовити", - відзначили в банку "Базис".

Довідка "SQ". НБУ з 23 вересня ввів нові правила обміну валют, за якими валюта в будь-якій кількості обмінюється при пред'явленні паспорта. Нацбанк вимагає від банків і пунктів обміну валюти копіювати і зберігати документи фізичних осіб, які здійснюють валютообмінні операції, незалежно від суми таких операцій. Вимога поширюється на валютообмінні операції, що здійснюються як на суму в еквіваленті до 50 тис.грн., так і на операції, що перевищують цю суму. Також НБУ збільшив ліміт обміну валюти для однієї людини до 150 тис.грн. на добу. Регулятор пояснює такі нововведення рекомендаціями міжнародної Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей.