Національний банк України визнав можливість заміни політики фіксованого курсу ринковим формуваннням вартості національної валюти. Цьому сприяє бажання домовитися зі Світовим валютним фондом (МВФ) про відновлення фінансування, а також необхідність ліквідувати розрив між офіційним курсом - 7,99 грн. за долар - і ринковим, який уже перевищив 8,3 грн./дол. Про це повідомив "Коммерсант-Україна".
"Поступове підвищення гнучкості курсу національної валюти неминуче", - заявив директор департаменту аналізу й прогнозування грошово-кредитного ринку НБУ Сергій Кораблін. Ця теза пролунала у відповідь на чергове прохання МВФ перейти до гнучкого курсу. "Ми з 2006-2007 років включаємо до наших звітів ці рекомендації. Для економіки на кшталт української, яка глибоко інтегрована до світової економіки і залежить від експорту біржових товарів, набагато краще було б мати плаваючий курс", - зазначив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр .
Ще один аргумент на користь переходу до гнучкого курсу - те, що резерви НБУ постійно скорочуються, знижуючи його можливості підтримувати курс шляхом валютних інтервенцій. У жовтні на ці цілі було витрачено 1,8 млрд.дол., через що резерви скоротилися до 26,8 млрд.дол. Значний попит на іноземну валюту викликав поступове підвищення її вартості.
Учасники ринку говорять, що поняття плаваючого курсу досить розмите і може означати як зміну офіційного курсу гривні в умовах збереження її жорсткої прив'язки до долара в рамках валютного коридору, так і введення інфляційного таргетування (використання монетарних і курсових механізмів для утримання визначеного рівня інфляції). "Роль НБУ в даному випадку почне зводитися до згладжування перекосів у курсоутворенні і недопущення впливу на цей процес спекуляцій. Найбільш логічний шлях - коридор припустимих коливань", - заявив заступник голови правління - скарбник банку "Національний кредит" Дмитро Власов.
"Оскільки за багато років населення звикло до стабільного курсу, то зміни навіть на 1% викликають панічні настрої, - зазначив Власов. - Тому при переході до гнучкого курсу буде складно уникнути підвищеного попиту з боку населення і бізнесу". "Гнучкий курс може спровокувати черговий виток паніки. Тому Нацбанку не можна різко усуватися з ринку, він повинен контролювати і згладжувати процес", - вважає начальник відділу аналізу фінансових ринків "ІНГ Банку Україна" Олександр Печеріцин.
У той же час учасники ринку вважають, що в сформованій ситуації гривня може знецінитися. "Якщо НБУ продовжить політику плавного ослаблення курсу, то нинішній рік гривня закінчить приблизно на рівні 8,40 грн./дол. Або трохи вище. Ми очікуємо, що курс долара до євро на кінець року буде наближений до позначки 1,3, що відповідає рівню 10,9-11 грн./євро", - зазначив начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль" Дмитро Сологуб.