До кінця жовтня фізичним особам - вкладникам банку "Базис" планується повернути вклади, сума яких не перевищує 200 тис.грн. Про це 3 вересня повідомила журналістам уповноважена особа ліквідатора АКБ "Базис" Анна Гонтар. За її словами, ліквідація банку почалася за постановою НБУ від 23 серпня. Зараз ліквідаційна комісія складає реєстр кредиторів банку. Що стосується фізосіб, то сьогодні до Харкова прибули представники Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО), які візьмуть участь у складанні реєстру кредиторів-фізосіб. Реєстр вкладів складається на дату, коли банк став тимчасовим учасником ФГВФО (25 травня).
За даними Гонтар, у банку близько 95 тис. рахунків фізосіб приблизно на суму в 360 млн.грн. "Ліквідаційна комісія до 28 вересня складатиме реєстр вкладників. Потім будуть визначені банки, які виплатять людям їх гроші. Законом визначено, що строк виплати - три місяці з моменту ліквідації банку. Ми намагатимемося, щоб усі ці виплати здійснили до кінця жовтня", - уточнила ліквідатор.
Як зазначила Гонтар, вкладникам, що мають депозити до 200 тис.грн. звертатися в банк із заявою не потрібно, якщо вклад більше 200 тис. - то потрібно звертатися із заявою певної форми. Ці форми потрібно взяти у відділеннях та філіях банку. Зараз складно сказати, скільки коштів знадобиться ФГВФО, щоб виплатити вклади до 200 тис.грн. "Є люди, у яких по 3-4 рахунки. У когось на рахунку 5 грн., а у когось - 500 тис.грн. або 10 млн.грн. Якщо загальна сума депозитів за всіма рахунками фізособи перевищує 200 тис. грн., то людина отримає не більше цієї суми за всіма рахунками", - заявила Гонтар.
Вона також зазначила, що банк зобов'язаний компенсувати фонду гарантування вкладів всю суму, яка буде виплачена. "Це третя черга виплат за реєстром кредиторів. Поки не виплатять всю цю суму, подальші виплати не будуть здійснюватися. Коли банк був учасником фонду, він щомісяця сплачував внесок близько 500 тис.грн., Але цих коштів недостатньо. Тож спочатку ліквідаційна маса буде направлена на компенсацію фізособам до 200 тис.грн., а потім - решті фізосіб", - повідомила Гонтар.
Довідка "SQ". 28 серпня стало відомо, що банк "Базис" ліквідується. Також 28 серпня в будівлі банку пройшов обшук у зв'язку з кримінальною справою, порушеною за фактом зловживань посадовцями банку.
22 серпня слідче управління облуправління міліції порушило кримінальну справу відносно службових осіб ПАТ "АКБ "Базис" за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою). Факт зловживання службовим становищем був виявлений працівниками управління з боротьби з економічними злочинами під час перевірки інформації, що надійшла від постраждалих від дій банку осіб.
У ході дослідчої перевірки було встановлено, що службові особи банку укладали угоди кредитування, обліку векселів та застави з метою виведення з "Базису" грошових коштів і ліквідних активів на загальну суму понад 600 млн.грн., що призвело до значного погіршення фінансового стану банку і завдало істотної шкоди інтересам вкладників. До теперішнього часу кредити, у тому числі надані юридичним особам за операціями обліку векселів, не погашені, забезпечення кредитів відсутнє.
Банк "Базис" заснований в 1991 р. під керівництвом екс-губернатора Харківської області Арсена Авакова. За класифікацією НБУ, банк відноситься до групи невеликих фінустанов (з активами менше 3 млрд.грн.). Входив до складу фінансово-промислової групи "Інвестор". Його найбільшими бенефіціарами на 1 квітня 2012 були Олег Гайовий, Ігор Моркотонов, Ігор Котвицький.
У квітні 2012 р. в банку була введена тимчасова адміністрація НБУ. Тимчасовим адміністратором була призначена службовець НБУ Ганна Гонтар. 26 липня тимчасовий адміністратор направила для узгодження в НБУ програму оздоровлення банку, в рамках якої інвестори дали згоду вкласти в банк 500 млн.грн., однак інвестори відмовилися від таких інвестицій.