На сьогодні електронна система вступу до ВНЗ настільки ліберальна, що створюються роздуті і міфічні конкурси, які ставлять виші перед загрозою невиконання держзамовлення, навіть якщо в них дуже великий конкурс. Про це 30 серпня заявила журналістам координатор спостереження за вступною кампанією громадянської мережі "Опора" в Харківській області Вікторія Шевчук.

За її словами, електронна система настільки недосконала, що багато абітурієнтів змогли подати заяви на більш ніж 15 спеціальностей до різних ВНЗ. Тобто абітурієнт, відправляючи заяви, не замислюється над тим, які складності він створює для вишів. При цьому майже 90% таких абітурієнтів навіть не збиралися вступати до вишів, до яких подали заяви. "А вишам у свою чергу дуже важко виходити на зв'язок із такими абітурієнтами, і це по суті заплутує всю систему відбору, оскільки місця за абітурієнтами тримають до останнього. У результаті у приймальних комісій немає чіткого розуміння, скільки людей ще можуть претендувати на ту чи іншу спеціальність", - зазначила Шевчук.

Вона підкреслила, що в підсумку абітурієнти, які подали більше дозволеної кількість заявок, були взагалі викинуті з електронної системи і опинилися під загрозою ненадходження, оскільки час вступної кампанії спливав до кінця.

За словами Шевчук, електронна система спочатку повинна була блокувати "зайві" заявки. Крім того, необхідно створити єдину електронну базу, завдяки якій усі виші могли б бачити, скільки заяв і куди подав абітурієнт. Шевчук заявила, що принцип "запасних електронних аеродромів" і легкість подачі електронної заяви провокує безвідповідальність вступників, спотворює та ускладнює систему вступу як для вишів, так і для самих вступників.

Крім того, за словами експерта, ВНЗ не мають спеціальної статті витрат для того, щоб обдзвонювати абітурієнтів і запрошувати їх приносити оригінали документів. "Обдзвонюючи абітурієнтів за власні кошти, виші йдуть на порушення законодавства", - підкреслила Шевчук.

Також вона зазначила, що електронну систему вступу перед вступною кампанією не випробували, що викликало "масу збоїв на перших етапах її роботи і нервові зриви у кураторів функціонування цієї системи". "Якщо на удосконалення цієї системи будуть спрямовані організаційні зусилля, то майбутнє у неї є. Але все одно ВНЗ залишаться з проблемою міфічних конкурсів", - додала Шевчук.


Довідка "SQ". Цього року абітурієнти могли подати документи одночасно до п'яти вузів. До приймальної комісії подавалися сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з трьох предметів. Прохідний бал із профільних предметів повинен бути не нижчим за 140, прохідний бал із обов'язкового предмету залишився колишнім - 124 бали. Обов'язковий предмет - українська мова та література.

У цілому у вступній кампанії взяли участь 620 тис. 40 абітурієнтів. Вони направили до вишів 1 млн. 901 тис. 503 заяви. Електронною системою подачі заяв скористалися 66 тис. 541 чоловік (відправлено 281 тис. 701 заява). Так, наприклад, у Харківському національному технічному університеті "ХПІ" електронною системою подачі документів скористалися 40% абітурієнтів.