Приватні харківські школи знаходяться під загрозою зникнення. Про це говорять результати дослідження "Сучасна приватна освіта в Харкові: плюси і мінуси", проведеного агентством "Defense" в Харкові з 1 по 31 серпня.

За словами керівного партнера агенції "Defense" і координатора дослідження "Приватна освіта в Харкові" Яни Чумак, зараз у місті налічується 19 приватних шкіл, що становить 9,5% від загального числа загальноосвітніх навчальних закладів. Водночас у Європі 80% шкіл є приватними. Чумак зазначила, що, на відміну від європейських країн, Україна не дотує приватні школи, не вводить податкові преференції та систему компенсацій. У Європі держдотації для приватних шкіл складають від 50% до 100% витрат на навчання учнів.

Окрім того, за словами Чумак, приватні школи Харкова стикаються з проблемою уніфікації навчальних програм. "І, маючи можливості давати понад те, що дають державні школи, їм доводиться орієнтуватися на навчальні програми останніх. Адже авторські навчальні програми - це конкурентна перевага приватних шкіл, якої вони позбавляються в результаті уніфікації програм, і через це змушені працювати в півсили, залишаючи авторські та інноваційні курси факультативам", - підкреслила Чумак.

Як зазначив заступник директора з виховної роботи приватного навчального комплексу "Харківський колегіум" Дмитро Варакін, найбільший вплив на вартість навчання в приватних школах надає не обсяг послуг, а зовнішні фактори - інфляція, введення додаткових податків, зміна ставки оренди комунального майна. "Приватні школи не отримують ніяких держдотацій, але при цьому регулярно наповнюють бюджети всіх рівнів. Тільки наша школа щомісяця виплачує 58 тисяч гривень податків і ренти. Орендна ставка для приватних навчальних закладів збільшилася за останній рік у п'ять разів і тепер становить 10% оцінної вартості комунального майна. При цьому кафе і ресторани, наприклад, мають орендну ставку у 8%. Якщо буде введений податок на землю, більшість приватних шкіл Харкова середнього цінового сегмента будуть змушені піти з ринку", - підкреслив педагог.

На думку президента Асоціації приватних загальноосвітніх навчальних закладів, директори навчального комплексу "Гімназія "Очаг" Євген Медреш, ні українська держава, ні самі українці психологічно не готові прийняти формат приватних шкіл. Самі батьки не усвідомлюють повною мірою потреби своїх дітей, а до педагогів не ставляться як до професіоналів. Для держави приватна школа - це, перш за все, комерційна структура, а не навчальний заклад. "Освіта має бути відділеною від держави. Але я впевнений, такі зміни не повинні відбуватися революційним методом, а лише шляхом планомірного реформування системи освіти", - сказав експерт.


Довідка "SQ". Дослідження "Сучасна приватна освіта в Харкові: плюси і мінуси", приурочене до Дня знань, проводилося департаментом маркетингу і соціології агентства Defense в Харкові з 1 по 31 серпня 2012р. Охоплення дослідження склав 100% приватних шкіл міста. У ході реалізації проекту використовувалися методи кабінетного дослідження, експертного інтерв'ю і "таємний покупець".

Агентство "Defense" (засноване в 2007 р.) - багатофункціональне агентство, що надає послуги у сфері PR, маркетингу і соціології, реклами, дизайну, створення і просування web-рішень, а також виготовлення media-продуктів. Клієнтами агентства є підприємства, що представляють різні сектори ринків B2B і B2C.