На пл. Архітекторів у Харкові 10 липня в рамках конкурсу були представлені 15 ескізних проектів пам'ятника Володимиру Висоцькому. В цей же день журі визначило найкращу роботу. Переможцем конкурсу став ескіз харків'ян - архітектора Віктора Лівшиця і скульптора Олександра Демченка.

В основі пам'ятника - скульптурна композиція, побудована на контрасті об'ємної фігури Висоцького у нерівній площині. За задумом авторів, ця площина передбачає зім'ятий у творчому пориві аркуш паперу, "створює середовище особливого психологічного напруження". Як зазначив Лівшиць, погляд глядача спочатку концентрується на композиційному центрі - фігури поета. "Потім погляд переходить на площину (лист паперу), де рельєфом і контррельєфом зображений колаж з життя Висоцького, поетичний, бардівський і акторський боки його життя, уривки віршів і пісень, фрагменти з особистого життя, портрет його останньої дружини - Марини Владі. Площина одночасно статична і динамічна, вона ніби пульсує в нервовому ритмі пісень Висоцького", - пояснив Лівшиць. За його словами, композицію можна розглядати як з фасадного її боку, так і ззаду, де "з площини листа рвуться вперед голови коней, що символізують шалений темп життя поета".

Як повідомив скульптор Максим Демченко (син О.Демченка), який також є співавтором проекту-переможця, їх творча група близько року розробляла ескізний проект. "При цьому в цілому було підготовлено близько 15 ескізів, оскільки весь час щось змінювали, щось доповнювали. І ось кінцевий результат представили на конкурсі. Зім'ятий папір як елемент пам'ятника - це душа Висоцького, на ній відображене все життя барда. Сам Висоцький стоїть на гострій грані листа, що відповідає його рядками: "Поети ходять п'ятами по лезу ножа і ріжуть у кров свої босі душі", - підкреслив він.

Г.Кернес висловив упевненість у тому, що вже наступного року ескізний проект Лівшиця і Демченка буде втілений у пам'ятник з бронзи, і цей пам'ятник встановлять на майданчику біля Палацу спорту.

Довідка "SQ". У конкурсі ескізних проектів пам'ятника Висоцькому брали участь автори з Києва, Львова, Одеси, Бєлгорода та Харкова. Кращий проект визначило журі, яке на той момент не знало, кому з авторів належала та чи інша робота. Переможця визначили 11 членів журі, до якого увійшли харківський міський голова Геннадій Кернес, головний архітектор міста Сергій Чечельницький, ректор Харківського університету будівництва й архітектури Юрій Шкодовський, народні депутати Олександр Фельдман, Ірина Бережна, Ірина Горіна, генеральний директор ВАТ "Турбоатом" Віктор Суботін, голови харківських відділень національних спілок фотографів, художників, архітекторів.