Прокуратура Харківської області в експериментальному порядку вже працює за новим Кримінально-процесуальним кодексом. Про це 6 вересня розповів журналістам начальник управління підтримання державного обвинувачення прокуратури області Андрій Гончаренко.

За його словами, 12 липня прокурор області Геннадій Тюрін підписав наказ, згідно з яким проводиться експеримент. У ході нього всі районні прокуратури Харкова і половина прокуратур області максимально наблизили свою роботу до умов нового КПК. Зокрема, тепер один і той же прокурор супроводжує всі етапи слідства від порушення кримінальної справи до вироку суду, тоді як раніше прокурори здійснювали нагляд на етапі досудового слідства та могли змінюватися на різних етапах слідства.

"Заміна може бути тільки в дуже рідкісних випадках, але це одиниці. Ми підвели прокурора до того, щоб він один знав, як "Отче наш", цю справу і міг вести її в суді", - зазначив Гончаренко. За його словами, експеримент триватиме до набрання чинності нового КПК і може бути розширений на всі райони області. Поки про його результати говорити зарано. "Завдання полягає в тому, щоб якісно було розслідувано кримінальне виробництво, був відповідний нагляд, прокурор як процесуальна особа супроводжував усі рішення від порушення справи до вироку", - заявив Гончаренко.


Довідка "SQ". Верховна Рада прийняла новий Кримінально-процесуальний кодекс України в ніч на 13 квітня. Він набуде чинності 19 листопада 2012.

Прийнятий КПК уводить ряд нововведень. Так, згідно з документом, відразу після подачі до міліції заяви заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства і збору доказів, які передбачені на сьогодні.

Також змінюється модель ведення судового розгляду. Із набранням чинності нового КПК у судовому процесі братимуть участь двоє суддів і троє присяжних. Переймаючи практику судочинства країн Європи і США, законодавці передбачають застосування суду присяжних при розгляді справ, пов'язаних зі злочинами, покаранням за вчинення яких є довічне ув'язнення.

Також новим КПК уводиться домашній арешт. Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченій в злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.

Новий варіант КПК покликаний зменшити бюрократизацію кримінального процесу, тому зобов'язує обладнати зали суду для роботи в режимі відеоконференцій і встановлює чіткий перелік оперативно-розшукових дій та порядок їх здійснення. Крім того, КПК передбачає, що захисником може бути тільки адвокат, що входить до Єдиного реєстру адвокатів.