Прокуратура Харкова перевіряє обставини затримання 4 липня трьох протестуючих проти мовного закону під час мітингу на площі Свободи. Про це 6 липня повідомили "SQ" у прокуратурі Харкова.
Прокурор Харкова Євген Попович доручив прокурору Дзержинського району перевірити обставини інциденту, який стався близько 22.00. Тоді троє мітингувальників намагалися поставити намети на площі. Вони не показали міліціонерам жодних документів, які свідчили б про законність проведення акції і встановлення наметів, заявивши, що повідомили міськраду про акцію телеграмою.
Трьох учасників акції доставили до Дзержинського райвідділу міліції. На них складено адміністративні протоколи за двома статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції та порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів). Після складання протоколів їх відпустили додому.
Довідка "SQ". 5 червня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект "Про засади державної мовної політики", внесений народними депутатами від Партії регіонів Сергієм Ківаловим і Вадимом Колесніченком. За нього проголосували 234 народних депутати. Перша спроба розгляду цього документу 24 травня закінчити бійкою в парламенті.
Законопроект передбачає функціонування одночасно з державною мовою (українською) регіональних мов та мов меншин. На території України гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримсько-татарську, молдавську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську, румунську, словацьку, угорську, русинську, караїмську та кримчацьку. Дія цього положення поширюється на ті мови, які є рідними для не менш 10% громадян, що населяють певну територію (за даними перепису населення).
У пояснювальній записці, зокрема, зазначається, що в разі прийняття законопроекту російська мова стане регіональною в 13 адміністративно-територіальних одиницях України з 27.