Харківські пенсіонери стали жертвами махінацій з боку комунальних служб і районних судів. Як розповів 5 липня журналістам експерт Харківської правозахисної групи з житлово-комунальних питань Михайло Гаєвський, з початку року до нього стали звертатися харків'яни, які отримали постанови про відкриття виконавчого провадження. Документ на папері формату А4 не мав печатки та підпису, але там було сказано, що одержувач повинен з'явитися з певною сумою грошей за певною адресою. "Такі папери в 90% випадків отримували самотні пенсіонери або сім'ї пенсіонерів. Як виявилося, в кожному випадку було відповідне судове рішення, яким людина визнавалася боржником комунального підприємства. Таке рішення можна оскаржити протягом 10 днів з дня винесення, але справа в тому, що так звані "боржники" нічого не знали про прийняте судом рішення, поки не отримували папірець з виконавчої служби", - зазначив М.Гаєвський.
За його словами, борг з пенсіонерів стягували в примусовому порядку - з їх пенсії автоматично відраховувалася близько 20%. Після того як люди недолічувалися певної суми при отриманні пенсії, вони зверталися зі скаргами до Харківської правозахисної групи. "Таких випадків з початку року у нас близько 15. Окрім того, люди не могли отримати судові рішення на руки, що суперечить ст.6 Європейської конвенції захисту прав людини (відсутність доступу до суду і неможливість оскаржити судові рішення). Після того як фахівці ХПГ втручалися в хід справи і подавали до суду, незаконні рішення суду були скасовані, але гроші ніхто так і не повернув", - підкреслив М.Гаєвський.
Правозахисник зазначив, що в подібних справах фігурують усі комунальні служби міста. Найчастіше жертвами неправомірних судових рішень стають активні пенсіонери, тобто ті, які вимагали перерахунку в разі надання неякісних комунальних послуг. "Якщо, наприклад, гаряча вода подається несправно або не тієї температури, люди звертаються з цією проблемою до комунальної служби, до них додому приходить комісія, яка повинна зафіксувати факт надання неякісної послуги, і далі робиться перерахунок. Так от, якщо ніхто перерахунку так і не зробив, людина має право платити менше. Саме звідси часто і береться уявний борг, який комунальні служби незаконно стягують через суд", - заявив М.Гаєвський.